• Siria reagon ndaj deklaratave të Trump mbi vrasjen e Bashar al-Assad

  Shtator 16, 2020 21:10

  Ministria e Jashtme Siriane tha se pohimi i Presidentit të SHBA për vendimin për të vrarë Presidentin Sirian Bashar al-Assad tregon se ky vend ndjek të njëjtën metodë të grupeve terroriste për të arritur interesat e tij.

 • Trump: Ne donim të vrisnim Bashar al-Assad, por James Mattis kundërshtoi

  Shtator 15, 2020 21:13

  Presidenti amerikan pretendoi se ata kishin një shans për të vrarë presidentin sirian, por kjo nuk u bë për shkak të kundërshtimit të ish sekretarit amerikan të mbrojtjes.

 • A e ka kuptuar Putini mesazhin e Asadit?

  Gusht 15, 2020 19:49

  Të Shtunën, Ministria e Jashtme ruse raportoi për pezullimin e patrullimeve të përbashkëta Turqi-Rusi përgjatë autostradës M4, të cilat që nga dita e parë  në të vërtetë kane qenë vetëm një mjet që ka për qëllim për të ndihmuar NATO-n të vendoset në Idlib nga ku të sabotojë sistemin e mbrojtjes ajrore të Rusisë në Siri, i cili ka bllokuar të gjithë infiltrimin ajror perëndimor që nga viti 2015.

 • Përpjekja e Trump për të negociuar drejtpërdrejt me Bashar al-Asad

  Gusht 14, 2020 19:53

  Pas nëntë viteve të paaftësisë së terroristëve për të rrëzuar regjimin sirian, Sekretari amerikan i Shtetit njoftoi se Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër homologut të tij sirian duke e ftuar për bisedime të drejtpërdrejta.

 • Paralajmërimi i Asadit, mesazh për Rusinë

  Gusht 13, 2020 20:25

  Të Mërkurën duke folur para deputetëve, Presidenti sirian Bashar al-Asad e përshkroi Turqinë si një "agjent" të SHBA-së në Siri, duke pohuar se politika e turqve nuk ka asgjë më pak se ajo e izraelitëve dhe se ekziston një sinergji e përsosur që Siria do ta luftojë, por që aleatët e Damaskut, përkatësisht Rusia dhe Irani, do të duhet ta marrin parasysh:

 • Asad: SHBA ka nevojë për terroristët, përdor sanksionet për t'i mbështetur ata

  Gusht 12, 2020 21:27

  Presidenti i Sirisë Bashar al-Asad deklaroi se SHBA ka nevojë për terroristë në terren në rajon dhe vendosi sanksionet e saj të fundit kundër Sirisë si një mjet për të mbështetur ata.

 • Bashar Asad: Forcat e guximshme të ushtrisë së Sirisë kanë vërtetuar se nuk njohin frikë

  Gusht 01, 2020 14:48

  Presidenti i Sirisë me rastin e ditës kombëtare të ushtrisë së Sirisë ka vlerësuar lartë sukseset dhe fitoret e ushtrisë së Sirisë.

 • Bashar Asad deklaron mbështetjen e Sirisë ndaj popullit të Palestinës

  Korrik 16, 2020 13:33

  Presidenti i Sirisë në letrën e tij drejtuar kryetarit të Autoritetit Autonom të Palestinës ka theksuar se Siria do të qëndrojë përkrah popullit të Palestinës për t’u përballur me planin amerikan “akordi i shekullit” dhe planin për aneksimin e tokave palestineze të Bregut Perëndimor në territoret e pushtuara.

 • Ramallahu troket në portën e Asadit

  Korrik 13, 2020 21:12

  Në një letër drejtuar presidentit sirian Bashar al-Asad, Kryetari i Autoritetit Autonom të Palestinës Mahmud Abas flet për pozicionin anti-izraelit të Palestinës dhe Sirisë. Çfarë domethënie politike mund të ketë veprimi i kreut të Autoritetit Autonom dhe a mund të jetë kjo një përmbysje?

 • Asad pret Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të FA të Iranit

  Korrik 10, 2020 09:25

  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura iraniane u takua me Presidentin Sirian Bashar Asad në kryeqytetin Damask të enjten 9 korrik, njoftoi Presidenca Siriane.