• Britania kundër pranimit të dispozitave të BE

  Britania kundër pranimit të dispozitave të BE

  Shkurt 18, 2020 09:40

  Këshilltari i kryeministrit të Anglisë në prag të nisjes së bisedimeve me BE për të ardhmen e marrëdhënieve tregtare dypalëshe, deklaroi se Londra nuk do të ndjekë dispozitat dhe rregullat e BE.

 • Le Drian: Bashkimi Evropian dhe Britania do shqyejnë njëri-tjetrin

  Le Drian: Bashkimi Evropian dhe Britania do shqyejnë njëri-tjetrin

  Shkurt 17, 2020 18:42

  Ministri i jashtëm francez, vendi i të cilit gjithmonë ka kundërshtuar daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian, paralajmëroi të hënën se në të ardhmen e afërt, Bashkimi Evropian dhe Britania do të shqyejnë njëri-tjetrin mbi një marrëveshje tregtare pas Brexit-it.

 • Mbi tre milionë evropianë aplikojnë për leje qëndrimi në Britani

  Mbi tre milionë evropianë aplikojnë për leje qëndrimi në Britani

  Shkurt 06, 2020 20:13

  Më shumë se 3 milionë qytetarë të BE kanë aplikuar për të jetuar e punuar në Britani pas Brexit, njoftonin shifrat qeveritare britanike me më shumë se 1 milionë prej tyre të ardhura vetëm nga Londra.

 • Polonia, Gjermania dhe Franca duhet ta udhëheqin Evropën pas Brexit-it

  Polonia, Gjermania dhe Franca duhet ta udhëheqin Evropën pas Brexit-it

  Shkurt 04, 2020 18:45

  Pas largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, presidenti francez Emmanuel Macron të hënën u bëri thirrje Polonisë dhe Gjermanisë për bashkëpunim.

 • Raab: Britania nuk do të ndjekë rregullat e BE-së

  Raab: Britania nuk do të ndjekë rregullat e BE-së

  Shkurt 02, 2020 20:35

  Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raab, ka përcaktuar një strategji të ashpër të negociatave mbi bisedimet e ardhshme tregtare me Bashkimin Evropian. Raab tha se çdo sugjerim që Mbretëria e Bashkuar do të duhet të ndjekë rregullat dhe ligjet e Bashkimit Evropian pas vitit 2021 "thjesht nuk do ndodhë".

 • Britania prej sot jashtë BE

  Britania prej sot jashtë BE

  Shkurt 01, 2020 09:01

  Britania i tha lamtumirë Bashkimit Evropian nga dje në orën 23:00 duke i dhënë fund anëtarësisë 47-vjeçare. Kryeministri Boris Johnson publikoi një videomesazh ku foli për një erë të re.

 • Deputetët e Skocisë mbështesin pavarësinë e këtij vendi

  Deputetët e Skocisë mbështesin pavarësinë e këtij vendi

  Janar 31, 2020 12:47

  Deputetët e Parlamentit të Skocisë në prag të Brexit-it kanë votuar pro organizimit të një referendumi tjetër për pavarësinë e këtij vendi nga Britani.

 • Britania e ndan rrugën nga BE

  Britania e ndan rrugën nga BE

  Janar 30, 2020 20:27

  Britanisë së madhe i kanë mbetur vetëm pak orë para se të dalë zyrtarisht nga Bashkimi Evropian.

 • PE miraton Brexit

  PE miraton Brexit

  Janar 30, 2020 08:13

  Anëtarët e Parlamentit Evropian kanë mbështetur në mënyrë dërrmuese kushtet e largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE.