• Iran, 50 vdekje dhe 2.819 raste të reja me virusin Korona

  May 29, 2020 12:36

  Ministria e Shëndetësisë së Iranit duke vë në dukje se deri më tani në Iran janë regjistruar 146.668 persona të infektuar me virusin Korona, ka deklaruar se gjithashtu deri më tani 114.931 persona të infektuar me virusin Covid-19, janë kuruar plotësisht dhe janë liruar nga spitalet.

 • Iran, 63 vdekje dhe 2.258 raste të reja me virusin Korona

  May 28, 2020 14:03

  Ministria e Shëndetësisë së Iranit duke vë në dukje se deri më tani në Iran janë regjistruar 143.849 persona të infektuar me virusin Korona, ka deklaruar se gjithashtu deri më tani 112.988 persona të infektuar me virusin Covid-19, janë kuruar plotësisht dhe janë liruar nga spitalet.

 • Franca pranon rekomandimet OBSH

  May 28, 2020 10:02

  Franca vendosi ta ndalojë përdorimin e hidroksiklorinës si mjekim për trajtimin e koronavirusit.Vendimi i saj vjen pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë e pezulloi këtë javë testimin e hidroksiklorinës dhe të klorokinës, për shkak të shqetësimeve për sigurinë.

 • Shtohet numri i vdekjeve në Amerikë

  May 28, 2020 10:02

  Numri i vdekjeve nga pandemia COVID-19 në Shtetet e Bashkuara arriti në 102,107 të mërkurën pasdite, më i larti në botë deri tani dhe gati një e treta e më shumë se 350,000 vdekjeve në të gjithë globin. Ndërsa SH.B.A. kaloi shifrën ogurzezë, Presidenti Donald Trump mbrojti trajtimin e tij të krizës dhe akuzoi mediat e lajmeve dhe politikanët demokratë për përhapjen e dezinformatave në lidhje me përgjigjen e tij.  

 • Gjermania në prag të hapjes së udhëtimeve

  May 28, 2020 10:02

  Qeveria gjermane prej 15 qershorit do të hapë udhëtimet me vendet anëtare të BE.

 • Bota mund të përballet me pandemi të tjera

  May 27, 2020 22:00

  Popullsia jonë në rritje globale po na afron me jetën e egër dhe rrezikojmë nga viruse të reja, paralajmërojnë ekspertët.

 • Masat e BE për tu përballur me pasojat ekonomike të virusit korona

  May 27, 2020 21:59

  Komisioni Europian propozoi këtë të mërkurë një paketë financiare prej 750 miliardë eurosh për rimëkëmbjen e ekonomisë së Europës nga koronavirusi.

 • Numri I viktimave nga korona në Amerikë kalon 100 mijë njerëz

  May 27, 2020 21:59

  Numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA ka kaluar shifrën 100 mijë njerëz. Me gjithë pretendimet e Donald Trump, situata e korona virusit në Amerikë po përkeqësohet nga dita në ditë sidomos me numrin e lartë të të vdekurve.

 • Autoritetet e Turqisë kërkojnë bashkëmendim botëror për rihapjen e ekonomisë së vendeve

  May 27, 2020 14:32

  Zëdhënësi i presidentit të Turqisë ka kërkuar bashkëmendim botëror në lidhje me rihapjen e ekonomisë së vendeve anë e mbanë botës dhe ka theksuar se kjo rihapje duhet të ndodh në mes të epidemisë Covid-19 me në qasje koordinuese mes vendeve.