• Turqia dhe Egjipti në prag të një lufte

  Gusht 08, 2020 23:10

  Mevlut Çavushoglu ministër i jashtëm i Turqisë në shenjë proteste ndaj marrëveshjes detare mes Egjiptit dhe Greqisë mbi detin Mesdhe tha se kjo marrëveshje nuk është ligjore.

 • Erdogan denoncon marrëveshjen detare Greqi-Egjipt si "të pavlerë"

  Gusht 07, 2020 21:23

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka denoncuar një marrëveshje detare midis Greqisë dhe Egjiptit në Mesdheun lindor si "të pavlerë", duke thënë se vendi i tij do të rifillojë kërkimet e tij të naftës dhe gazit në këtë zonë.

 • Forcat egjiptiane aktive në Idlib

  Gusht 02, 2020 22:59

  Me ndalimin e patrullimeve të përbashkëta turko-ruse, ushtria siriane ka filluar një sulm të ri në shkallë të gjerë kundër terroristëve në veriperëndim të Sirisë. Sipas faqes ruse të lajmeve Avia-pro, ushtria siriane, e mbështetur nga forcat ruse dhe madje edhe "egjiptianët", po e vazhdon këtë operacion me aeroplanët e zbulimit.

 • Trupat egjiptiane në Siri?

  Korrik 30, 2020 23:13

  Pasi një media turke, në kontekstin e rivalitetit me Egjiptin, pretendoi se trupat egjiptiane ishin vendosur në Siri, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut tha se ky lajm ishte thelbësisht i rremë.

 • Parlamenti i Egjiptit miraton ndërhyrjen ushtarake të Kajros në Libi

  Korrik 21, 2020 16:07

  Parlamenti i Egjiptit ka dhënë pëlqimin për ndërhyrjen ushtarake të ushtrisë së këtij vendi në Libi.

 • Porti që do të eklipsojë Kanalin e Suezit

  Korrik 05, 2020 21:38

  Një zyrtar iranian përgjegjës për zhvillimin dhe çështjet administrative në portin më të madh oqeanik të Iranit, Chabahar, tha se ky port së shpejti do të eklipsojë Kanalin e Suezit në sigurimin e një lidhjeje më të shpejtë tregtare midis Evropës dhe Azisë.

 • Libi: Turqia do të humbasë përballë Egjiptit

  Qershor 26, 2020 23:02

  Egjipti mbështet gjeneralin Khalifa Haftar i cili po lufton qeverinë e Bashkimit Kombëtar Libian (GNA) të udhëhequr nga Fajez Sarraj.

 • Libia e quan kërcënimin ushtarak të Egjiptit ‘Deklaratë lufte’

  Qershor 22, 2020 07:38

  Qeveria e Marrëveshjes Kombëtare e Libisë (GNA),  e njohur nga OKB, ka dënuar paralajmërimin e Egjiptit për ndërhyrjen ushtarake në Libi, duke e cilësuar atë një "deklaratë lufte".