• Erdogan dhe Bin Salman theksojnë fillimin e një epoke të re bashkëpunimi

  Erdogan dhe Bin Salman theksojnë fillimin e një epoke të re bashkëpunimi

  Qershor 23, 2022 15:45

  Erdogan dhe Bin Salman lëshuan një deklaratë të përbashkët për të nisur një raund të ri bashkëpunimi pas vrasjes së Khashoggi dhe marrëdhënieve të tensionuara Ankara-Rijad.

 • Erdogan pret sundimtarin saudit

  Erdogan pret sundimtarin saudit

  Qershor 22, 2022 20:53

  Sundimtari de fakto i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, bëri një hap tjetër drejt thyerjes së izolimit të tij ndërkombëtar duke bërë vizitën e tij të parë në Turqi që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018 në konsullatën e mbretërisë vehabiste në Stamboll.

 • Zhgënjim i theksuar i të rinjve turk nga partia në pushtet dhe Erdogan

  Zhgënjim i theksuar i të rinjve turk nga partia në pushtet dhe Erdogan

  Qershor 13, 2022 14:56

  Prirjet e rinisë turke ndaj planeve të Erdoganit dhe politikave të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim janë ulur ndjeshëm.

 • Erdogan paralajmëron Greqinë të demilitarizojë ishujt e Egjeut

  Erdogan paralajmëron Greqinë të demilitarizojë ishujt e Egjeut

  Qershor 09, 2022 20:53

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar sot Greqinë të demilitarizojë ishujt në detin Egje, duke thënë se rekomandimi i tij “nuk është një shaka”.

 • Erdogan: Nuk do të flasim më me Greqinë

  Erdogan: Nuk do të flasim më me Greqinë

  Qershor 02, 2022 07:58

  Pas tensioneve mes Ankarasë dhe Athinës, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi ndërprerjen e çdo bisedimi me Greqinë.

 • Erdogan: Nuk do flasim më me Greqinë

  Erdogan: Nuk do flasim më me Greqinë

  Qershor 01, 2022 20:51

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se nuk do të takohet më me liderët grekë për përplasjet e fundit mbi ishujt dhe hapësirën ajrore në detin Egje.

 • Erdogan: Turqia nuk do të lejojë shtetet që mbështesin terrorizmin të anëtarësohen në NATO

  Erdogan: Turqia nuk do të lejojë shtetet që mbështesin terrorizmin të anëtarësohen në NATO

  May 29, 2022 20:56

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se nuk do të lejojë vendet “mbështetëse të terrorizmit” të hyjnë në NATO, disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda paraqitën ofertat zyrtare për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

 • Erdogan pengon anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

  Erdogan pengon anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

  May 18, 2022 20:48

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u tha anëtarëve të parlamentit të partisë së tij në Ankara se ai pret që vendet anëtare të NATO-s të kuptojnë çështjet e sigurisë së Turqisë lidhur me ofertat e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën.

 • Konflikti në Ukrainë dhe dilema e Erdoganit

  Konflikti në Ukrainë dhe dilema e Erdoganit

  May 05, 2022 20:02

  Ndërsa presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ende po përpiqet të sjellë në Stamboll homologët e tij rus dhe ukrainas, Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky, jo aq shumë për rifillimin e bisedimeve të paqes, por për lavdi dhe foto suvenire, nuk ka asnjë shenjë të qartë në horizont për përfundimin e luftës, as ndonjë entuziazëm nga ana e Kremlinit për të marrë pjesë në lojën turke.

 • Erdogan: Turqia do të riatdhesojë 1 milion refugjatë sirianë

  Erdogan: Turqia do të riatdhesojë 1 milion refugjatë sirianë

  May 03, 2022 19:52

  Presidenti i Turqisë tha se ky vend do të dërgojë rreth një milion refugjatë sirianë në Sirinë veriore, sipas një plani që synon të mundësojë zhvendosjen e tyre në shtëpitë e ndërtuara atje pjesërisht nga Turqia.