• Çmimi

  Çmimi "Gruaja Shembull" e botës islame i jepet regjisores iraniane

  Shkurt 17, 2020 16:15

  Kompania mediale "Hum Network Limited" çmimin "Gruaja Shembull dhe e Suksesshme" e botës islame ia ka ndarë znj. Narges Abjar, regjisore dhe shkrimtare iraniane.

 • Mogherini pohon dhunën e gjerë kundër grave në Evropë

  Mogherini pohon dhunën e gjerë kundër grave në Evropë

  Nëntor 26, 2019 15:48

  Shefja e diplomacisë evropiane ka pohuar dhunën e gjerë që ushtrohet ndaj femrave në kontinentin e Evropës.

 • Francezët vazhdojnë protestat kundër dhunës në familje

  Francezët vazhdojnë protestat kundër dhunës në familje

  Nëntor 24, 2019 14:59

  Dhjetëra mijëra persona sot kanë marshuar në Paris dhe qytete të tjera të Francës, për të kundërshtuar dhunën në familje, pasi, sipas statistikave të fundit, besohet se vetëm gjatë këtij viti, mbi 130 gra janë vrarë nga partnerët ose ish-partnerët e tyre.

 • Medalja e parë e Iranit në peshëngritje për femrat

  Medalja e parë e Iranit në peshëngritje për femrat

  Nëntor 17, 2019 07:17

  Sejed Elham Huseini, peshëngritëse e peshës 76 kg ka arritur të marrë medaljen e parë për Iranin në peshëngritjen për femrat.

 • Arabia Saudite për herë të parë zhvillon paradën e femrave ushtare

  Arabia Saudite për herë të parë zhvillon paradën e femrave ushtare

  Shtator 13, 2019 14:57

   Arabia Saudite për herë të parë po përgatit edhe zhvillimin e paradës së femrave ushtare me afrimin e “Ditës Kombëtare” të këtij vend, gjë që ndodhë për herë të parë në këtë vend.

 • Arrestohen grat sykaltra të ISIS

  Arrestohen grat sykaltra të ISIS

  Korrik 04, 2019 15:09

  Burimet e sigurisë së Turqisë kanë njoftuar për arrestimin e tre femrave franceze në kufijtë e këtij vendi me Sirinë.

 • Europoli: ISIS mundohet t'i përdorë grat në sulmet terroriste

  Europoli: ISIS mundohet t'i përdorë grat në sulmet terroriste

  Qershor 16, 2019 15:22

  Hetimet e një organizate evropiane tregojnë se grupi terrorist ISIS që nga koha kur ka pësuar disfatë në Siri, është përqendruar në anëtarësimin e grave dhe numri i femrave të anëtarësuara në këtë grup terrorist për shtohet për çdo ditë e më shumë.