• Dhjetëra dënime me burgim të përjetshëm në Turqi

  Dhjetor 30, 2020 18:45

  Një gjykatë turke dënoi sot me burgim të përjetshëm 92 të pandehur të tjerë, midis të cilëve janë anëtarë të rangut të lartë të ushtrisë, për pjesëmarrjen në përpjekjen e pasuksesshme të grusht-shtetit në vitin 2016, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Anatolia.

 • Turqi, dënime me burgim të përjetshëm për puçistët

  Nëntor 26, 2020 19:52

  Dhjetëra të pandehurve në njërin prej gjyqeve më të mëdha të lidhura me përpjekjen e dështuar për grusht shteti në 2016-ën në Turqi, u janë dhënë dënime me burgim të përjetshëm.

 • Turqia arreston dhjetëra ushtarakë

  Tetor 13, 2020 20:14

  Policia turke ndaloi të martën dhjetëra njerëz, në kërkim të 167 personave të dyshuar, shumë prej tyre ushtarakë aktivë, si pjesë e masave kundër mbështetësve të një kleriku mysliman të cilin qeveria e akuzon për grushtin e dështuar të shtetit mëse katër vjet më parë.

 • Turqia kërkon ekstradimin e mbi 800 gulenistëve nga 105 vende

  Korrik 13, 2020 21:07

  Ministria turke e Drejtësisë ka kërkuar nga 105 vende, përfshirë SHBA dhe Gjermaninë, të ekstradojnë më shumë se 800 persona të lidhur me një lëvizje të udhëhequr nga kleriku i opozitës me banim në Amerikë, Fethullah Gulen, të cilin qeveria e Ankarasë e akuzon se ka organizuar përpjekjen për grusht shteti në korrik 2016 kundër Presidentit Rexhep Taip Erdogan.

 • Erdogan i frikësohet një tjetër grusht shteti

  Shkurt 26, 2020 20:50

  Invazioni i Erdoganit në Siri që rezultoi në viktima masive në radhët e ushtrisë turke, shkatërrimi i automjeteve të blinduara turke dhe kostoja shumë milionëshe e rrëzimit të një droni Anka nga mbrojtja anti-ajrore siriane, ndezi protesta brenda ushtrisë turke, çka e kërcënon Erdoganin me një grusht shteti të ri nëse ai nuk është në gjendje të garantojë sigurinë e trupave turke në Siri.

 • Një grusht shteti i ri në Turqi?

  Dhjetor 04, 2019 20:20

  Devlet Bahçeli, një politikan i famshëm turk, akademik i Universitetit Gazi, deputet i Partisë Lëvizja Kombëtare dhe ish-Zëvendëskryeministri turk (1999-2002), komentoi blerjen e sistemeve antiraketore ruse S-400 nga Ankaraja dhe testimet e tyre të fundit në një bazë ushtarake afër kryeqytetit turk.

 • 700 mijë dollarë shpërblim për inforamcion mbi këshilltarin e trashëgimtarit të Abu Dhabit

  Nëntor 24, 2019 10:24

  Turqia ka akorduar një shpërblim prej 700 mijë dollarësh për çdokënd që jep informacione mbi vendndodhjen e këshilltarit të trashëgimtarit të Abu Dhabit.

 • Turqia arreston 133 ushtarakë të tjerë me akuzë të lidhjeve me organizatorët e grusht shtetit

  Nëntor 19, 2019 14:28

  Policia turke arrestoi të martën 101 ushtarë nën dyshimet se janë mbështetës të klerikut fetar, Fethullah Gulen.

 • Pesë gjeneralë turq japin dorëheqje

  Gusht 26, 2019 20:12

  Pesë gjeneralë nga ushtria turke kanë dhënë dorëheqje pas një takimi të këshillit ushtarak në fillim të këtij muaji, njoftoi të dielën gazeta e opozitës turke Cumhuriyet.