• Hakmarrja e parë e Arabisë Saudite kundër Biden

  Shkurt 28, 2021 19:01

  Mediat arabe në kuadër të veprimeve të Riadit si shenjë kundërshtimi ndaj politikave të Joe Biden, deklaruan se Arabia Saudite për të mbështetur projektin evropian Perspektiva-2030, ka nxjerrë në treg letra me vlerë në valutën euro gjë e cila do të dobësojë bursat amerikane për një kohë të shkurtër.

 • Biden: Të hënën do të bëjmë një njoftim për Arabinë Saudite

  Shkurt 28, 2021 08:10

  Presidenti amerikan Joe Biden tha se administrata e tij do të bëjë të hënën një njoftim lidhur me Arabinë Saudite, pasi raporti i shërbimeve të zbulimit doli me konkluzionin se Princi i Kurorës Mohammed bin Salman kishte miratuar vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi.

 • Raporti i Amerikës për vrasjen e Khashoggi, i vërtetë apo formalitet

  Shkurt 27, 2021 15:17

  Zyra e drejtorit të inteligjencës kombëtare të Amerikës ditën e premte (dje) ka nxjerr nga klasifikimi dhe ka publikuar raportin në lidhje me vrasjen e gazetarit kritik të regjimit Al Saud, Jamal Khashoggi në të cilin Muhamed bin Selman, princi i kurorës së Arabisë Saudite, prezantohet urdhërues i vrasjes barbare të gazetarit Jamal Khashoggi.

 • Biden tregon fytyrën e tij në Siri

  Shkurt 26, 2021 19:56

  Sulmi ajror i urdhëruar nga Biden i cili shënjestroi qytetin Abu Kamal brenda natës nga e enjtja në të premte, duke vrarë një person në radhët e Rezistencës Irakiane aleate me ushtrinë Siriane, mund të rezultojë veçanërisht i rrezikshëm për amerikanët pasi Siria "ka sisteme S-300 " të cilët " synon t'i përdorë ".

 • Biden bisedon me telefon me mbretin e Arabisë Saudite

  Shkurt 26, 2021 15:19

  Presidenti i Amerikës në një bisedë telefonike me mbretin e Arabisë Saudite, pa përmendur fare krimet e koalicionit agresor saudit në luftën kundër Jemenit, ka theksuar përfundimin e sulmeve ndaj këtij vendi dhe shqyrtimin e çështjeve të të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite.

 • Rritet ndjeshëm numri i viktimave në SHBA

  Shkurt 24, 2021 19:54

  SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

 • Urdhri i Biden për të ulur në gjysmë shtizë flamurin amerikan

  Shkurt 23, 2021 08:23

  Ndërsa numri i të vdekurve nga koronavirus në Shtetet e Bashkuara është rritur në më shumë se 500,000, Presidenti Joe Biden ka urdhëruar që flamuri amerikan të valëvitet në gjysmë shtizë.

 • Biden shpalli një gjendje katastrofe të madhe në Teksas

  Shkurt 21, 2021 09:25

  Presidenti i SHBA Joe Biden ka shpallur një "katastrofë të madhe" për 77 rrethe në Teksas.

 • Biden: Gjendje katastrofike në Teksas

  Shkurt 20, 2021 18:54

  Presidenti amerikan, Joe Biden, do të shpallë gjendjen e katastrofës së madhe, për Teksasin, duke hapur rrugën që më shumë fonde federale të shpenzohen për të ndihmuar këtë shtet.

 • Ansarullah refuzon kërkesën e Qeverisë së Biden për ndërprerjen e marrëdhënieve me Iranin

  Shkurt 20, 2021 15:33

  Lëvizja Ansarullah e Jemenit ka refuzuar kërkesën e përfaqësuesit të presidentit amerikan Joe Biden për ndërprerjen e marrëdhënieve me Republikën Islamike të Iranit.