• Thaçi do intervistohet nga Prokuroria Speciale në Hagë

  Korrik 08, 2020 20:25

  Ditën e hënë (13 korrik) presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të intervistohet nga prokuroria Speciale në Hagë. Këtë gjë e ka bërë me dije vetë Thaçi përmes një postimi në Facebook, duke shtuar se së bashku me disa luftëtarë të tjerë do të përballet me dinjitet me drejtësinë ndërkombëtare.

 • Koronavirusi në Kosovë, qeveria kthen disa masa kufizuese

  Korrik 05, 2020 21:05

  Rritja e bilancit për shkak të koronavirusit në Kosovë kanë rikthyer pasigurinë në vend. Ditën e djeshme u shënuan 6 viktima të reja duke e çuar numrin total në 66.

 • Kosova regjistron 178 raste të reja me COVID-19

  Korrik 05, 2020 20:36

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) gjatë të shtunës ka regjistruar 178 raste të reja me koronavirus – njëherësh shifra më e lartë e infektimeve ditore, që prej paraqitjes së rasteve të para me këtë virus, në mars të këtij viti.

 • Meta: Liberalizimi i vizave për Kosovën, domosdoshmëri

  Korrik 03, 2020 21:19

  Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi, për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, dhe në këtë kuadër janë të mirëpritura përpjekjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian.

 • BE-ja synon të vazhdojë dialogun Kosovë-Serbi pa presidentin Thaçi

  Qershor 30, 2020 21:46

  Zyrtarët e BE-së kanë njoftuar se pas këtyre zhvillimeve ata nuk e konsiderojnë më presidentin e Kosovës, një partner në procesin e dialogut.

 • Kosovë, përkeqësohet edhe më shumë situata me virusin Korona

  Qershor 29, 2020 10:20

  Instituti kombëtar i shëndetësisë Publike bën të ditur se numri total i rasteve pozitive me coronavirus është 2677, nga 23.339 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 49 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

 • Prodhuesit kosovarë heqin dorë nga tregu i Serbisë

  Qershor 28, 2020 21:21

  Lëngjet e frutave që prodhon kompania kosovare Frutomania, kanë depërtuar edhe në tregun e Afrikës së Jugut dhe në shumë shtete të tjera, duke përfshirë edhe Lindjen e Mesme.

 • Iniciativa amerikane për Kosovën ka vdekur

  Qershor 27, 2020 21:05

  Wolfgang Petritsch, ish-i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për Kosovën në periudhën e viteve 1998-99, dhe shefi negociator i BE-së në bisedimet paqësore të Kosovës në Rambuje dhe Paris, ka thënë në një intervistë për mediat se iniciativa amerikane për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, mund të konsiderohet e vdekur, pas zhvillimeve të fundit politike në Kosovë.

 • Vazhdon rritja e viktimave dhe të infektuarve me virusin Korona në Kosovë

  Qershor 27, 2020 11:13

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se dje janë testuar gjithsej 205 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, ku me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 62 raste.

 • Kosova rrezikon t’i humbas fondet ndërkombëtare, paralajmërohet ulja e pagave në sektorin publik

  Qershor 27, 2020 11:10

  Kosova rrezikon t’i humbë rreth 300 milionë euro nga marrëveshjet financiare ndërkombëtare nëse vazhdohet kështu të kundërshtohet ratifikimi në kuvend.