• Pika e dobët e Erdoganit në Libi

  Korrik 12, 2020 22:49

  Sulmi kundër bazës së al-Vatija në Libi, ku Erdogan humbi dronët e tij MIM-23 para se t'i zëvendësonte menjëherë me S-125 nuk e ndihmoi atë që pala e kundërt, Egjipti, të mos mund të zbulojë defektin e armëve të ushtrisë turke.

 • Greqia me reagim të ri kundër pranisë ushtarake të Turqisë në Libi

  Korrik 02, 2020 13:23

  Ministri i punëve të jashtme të Greqisë i ka quajtur "pushtim ushtarak" veprimet ushtarake të Turqisë në Libi dhe ka theksuar se Athina është kundër këtyre veprimeve.  

 • Kriza libiane

  Qershor 30, 2020 16:35

  Që nga rrëzimi i regjimit Muamer Gadafi në tetor 2011, Libia është distancuar nga paqja dhe stabiliteti i qëndrueshëm...

 • SHBA e alarmuar nga prania e Rusisë në Libi

  Qershor 29, 2020 22:36

  Komandanti ushtarak amerikan, James Foggo, tha se Amerika ishte gati të përballet me Moskën në Libi, ndikimi i së cilës po rritet në këtë vend duke rrezikuar bazat ushtarake amerikane në jug të Evropës.

 • Kërkohet zgjidhje diplomatike për krizën në Libi

  Qershor 28, 2020 07:51

  Kryeministri i Italisë dhe kryeministri i qeverisë së pajtimit kombëtar kanë theksuar zgjidhje e krizës së Libisë nëpërmjet rrugëve diplomatike.

 • Kushëriri i Kadafit kërcënon të marrë Stambollin

  Qershor 27, 2020 23:29

  Zyrtari politik i Frontit Kombëtar Libian dhe kushëriri i ish-udhëheqësit të Libisë Ahmed Kadaf Al-Dam tha se Egjipti kishte të drejtën e mbrojtjes së tij, duke përmendur se shumë prej sulmeve me bomba që kishin ndodhur brenda Egjiptit erdhën nga Libia. Në një intervistë për Sky News Arabia, Kadaf Al-Dam tha se përpjekjet e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të ndërhyrë në Libi do të dështonin.

 • Putin dhe Makron kërkojnë armëpushim në Libi

  Qershor 27, 2020 07:52

  Presidentet e Rusisë dhe të Francës në një uebinar kanë kërkuar vendosjen e armëpushimit në Libi.

 • Libi: Turqia do të humbasë përballë Egjiptit

  Qershor 26, 2020 23:02

  Egjipti mbështet gjeneralin Khalifa Haftar i cili po lufton qeverinë e Bashkimit Kombëtar Libian (GNA) të udhëhequr nga Fajez Sarraj.

 • Liga Arabe kërkon largimin e mercenarëve të huaj nga Libia

  Qershor 23, 2020 15:37

  Sekretari i përgjithshëm i Ligës Arabe ka kërkuar largimin e mercenarëve dhe militantëve të huaj nga territori i Libisë.