• Musavi: Gënjeshtrat dhe akuzat e pavërteta, element kryesor i politikës së jashtme të Amerikës

  Korrik 09, 2020 14:12

  Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit deklaroi se gënjeshtrat, akuzat e pavërteta dhe përhapja e urrejtjes janë elementë kryesorë të politikës së jashtme të Amerikës, sidomos në regjimin aktual amerikan, prandaj edhe deklaratat e sekretarit amerikan të shtetit që përhap vetëm urrejtje, burojnë pikërisht nga kjo qasje.

 • Pompeo: Presionet dhe sanksionet kundër Hezbullahut të Libanit vazhdojnë

  Korrik 09, 2020 10:04

  Sekretari Amerikan i Shtetit ditën e mërkurë deklaroi se presionet dhe sanksionet kundër Hezbullahut të Libanit vazhdojnë akoma.

 • Pompeo: SHBA vendos kufizime të vizave për zyrtarët kinezë

  Qershor 27, 2020 07:52

  SHBA ka vendosur kufizime të vizave për zyrtarët kinezë për gjoja shkelje të autonomisë së Hong Kong-ut.

 • Kina i përgjigjet Pompeo

  Qershor 24, 2020 08:05

  Përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në OKB duke reaguar ndaj mesazhit të sekretarit amerikan të shtetit në Twitter deklaroi: Lëvizja politike dhe e njëanshme e Amerikës për të ndaluar heqjen e embargos së armatimeve kundër Iranit nuk do të sjellë asnjë rezultat.

 • Zarif reagon ndaj deklaratës së Pompeo

  Qershor 24, 2020 08:05

  Ministri i jashtëm i Republikës Islamike të Iranit ka reaguar ndaj deklaratës së fundit pretenduese të Mike Pompeo sekretari amerikan i shtetit, lidhur me fundin e embargos së armatimeve kundër Iranit.

 • Pompeo: Amerika do të vazhdojë presionin mbi Iranin

  Qershor 15, 2020 07:06

  Sekretari amerikan I shtetit në një ceremonie për hapjen e një takimi sionist ka thënë se Uashingtoni mbështet Tel Avivin dhe do të  vazhdojë presionet ndaj Iranit.

 • Pompeo bisedon me Guterres

  Qershor 11, 2020 09:59

  Mike Pompeo sekretari amerikan I shtetit ditën e mërkurë në një mesazh në Twitter deklaroi se biseduar me sekretarin e përgjithshëm të OKB mbi çështjen e embargos së armatimeve kundër Iranit.

 • Amerika vendos sanksione të reja kundër transportit detar të Iranit

  Qershor 10, 2020 07:47

  Amerika në kuadër të fushatës së presionit maksimal kundër Iranit, që nga koha e tërheqjes së saj nga marrëveshja bërthamore në maj 2018, ka vendosur disa herë sanksione duke shtuar listën e saj të sanksioneve kundër Republikës Islamike të Iranit.

 • Rusia: Cilësia e Departamentit Amerikan të Shtetit në ulje

  Qershor 06, 2020 09:52

  Rusia duke kritikuar deklaratën e një prej autoriteteve amerikane mbi domosdoshmërinë e tërheqjes së Moskës nga Azia Perëndimore, tha se të tilla deklarata tregojnë uljen e nivelit të cilësisë së Departamentit Amerikan të Shtetit.

 • Pompeo kërcenin Gjykatën Ndërkombëtare Penale

  Qershor 02, 2020 17:37

  Sekretari amerikan i shtetit duke mbështetur krimet dhe politikën pushtuese të regjimit sionist, ka thënë se Uashingtoni nuk lejon Gjykatën Ndërkombëtare për të kryer hetime kundër Amerikës dhe regjimit sionist.