• Njoftimi i tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani, fundi i një pranie të pafrytshme

  Prill 17, 2021 09:24

  Presidenti i SHBA Joe Biden të Mërkurën njoftoi zyrtarisht se trupat amerikane do të tërhiqen nga Afganistani.

 • Rusia: SHBA dhe NATO po e kthejnë Ukrainën në ‘fuçi baruti’

  Prill 13, 2021 20:20

  Rusia deklaroi se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s me qëllim po e kthejnë Ukrainën në një "fuçi baruti" duke rritur furnizimet me armë në Kiev dhe duke ndezur tensionet në lindjen e paqëndrueshme të vendit.

 • SHBA nuk angazhohet për anëtarësimin në NATO të Ukrainës

  Prill 07, 2021 20:24

  Shtetet e Bashkuara riafirmuan angazhimin e tyre ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës të martën, por ndaluan së mbështeturi publikisht thirrjen e Kievit për një rrugë më të shpejtë drejt anëtarësimit në NATO.

 • Ballkani Perëndimor, thembra e Akilit për sigurinë e NATO-s dhe Amerikës përball Rusisë

  Prill 01, 2021 14:23

  Rajoni i Ballkanit Perëndimor përbëhet nga vende gjysma e të cilave nuk kanë anëtarësim në NATO dhe konsiderohen rruga më e mirë për praninë ushtarake të Rusisë në Evropë, në zemrën e anëtarëve të NATO-së.

 • Rusia: NATO le ta zgjedhë një rrugë, përballjen ose bashkëpunimin

  Mars 25, 2021 15:33

  Autoritetet e larta të Rusisë në reagim ndaj deklaratave të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s në lidhje me politikën agresive të Moskës, kanë deklaruar se NATO është qendra e kërcënimeve në botë dhe kanë shtuar se Brukseli duhet të merret me problemet në vendet anëtare të NATO-s dhe të përcaktojë qëndrimet e veta ndaj Moskës.

 • Blinken kërkon rinovimin e aleancës transatlantike, nga ëndrra tek realiteti

  Mars 24, 2021 07:59

  Gjatë një vizite në Evropë të Martën, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel tha se aleanca transatlantike është në një "pikë kritike" përballë kërcënimeve nga e gjithë bota dhe se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për të "ringjallur dhe rindërtuar" këtë aleancë ushtarake.

 • Sekretari i Shtetit i Sh.B.A viziton Evropën, Kinën, Rusinë dhe NATO-n

  Mars 22, 2021 18:56

  Sekretari i Shtetit i SHBA të Martën dhe të Mërkurën e kësaj jave ka në plan të udhëtojë në Bruksel si pjesë e përpjekjeve të administratës së Uashingtonit për të rivendosur marrëdhëniet me Bashkimin Evropian.

 • NATO synon të forcojë frontin e saj anti-rus

  Mars 19, 2021 19:25

  Rusia paralajmëron se "do të duhet të reagojë" nëse Bosnja vendos të bashkohet me NATO-n. "Rusia do të reagojë nëse Bosnja merr masa për t'u bashkuar me NATO-n,  sepse Moska do ta perceptojë këtë si një akt armiqësor," tha ambasada ruse në Bosnje në një deklaratë të Enjten (18 Mars).

 • Nëndetësja ruse “zhduket” në Detin e Zi

  Mars 19, 2021 15:53

  Forcat kundër nëndetëse të NATO-s ka një javë që po bëjnë përpjekje për ta gjetur nëndetësen ruse me emrin Rostov-on-Don 337B” në Detin e Zi e cila është zhdukur nga sytë e radarëve të NATO-s.

 • Fuqia ushtarake ruse, superiore nga ajo e NATO-s

  Mars 12, 2021 19:58

  Agjencia Suedeze e Kërkimeve të Mbrojtjes doli në përfundimin: “Pavarësisht nga shpenzimet ushtarake të NATO-s dhe vendosja e forcave të saj në Evropën Lindore dhe afër kufirit rus, në rast të një konflikti, fuqia ushtarake ruse ka superioritet mbi NATO-n.