• Putin: Sistemi zgjedhor amerikan ka të meta

  Nëntor 22, 2020 19:54

  Presidenti rus, Vladimir Putin thotë se nuk ka asnjë motiv të fshehur pas vendimit të tij për të mos uruar presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhjet e 3 nëntorit, duke insistuar se Kremlini po pret “fundin e ngërçit të brendshëm politik”.

 • Doktrina e re ushtarake e Putinit

  Nëntor 16, 2020 19:13

  Shefi i Kremlinit nënshkroi një program të ri sekrete të mbrojtjes për vendin për vitet 2021-2025, vetëm një ditë para se një burim rus të zbulonte manovrën e re të forcave elitare të ushtrisë ukrainase, të mbështetur nga NATO, që shpreson të infiltrojë në oborrin e Rusisë, veçanërisht në Krime.

 • Paralajmërimi i Putinit për SHBA

  Nëntor 14, 2020 19:55

  Presidenti rus ka paralajmëruar se rreziqet e sigurisë janë rritur ndjeshëm që nga tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga Traktati i Raketave me Rreze të Mesme (INF).

 • Rusia vendos paqeruajtës në Nagorni-Karabak

  Nëntor 10, 2020 19:53

  Presidenti rus Vladimir Putin thotë se paqeruajtësit rusë janë duke u vendosur në rajonin e diskutueshëm të Nagorni-Karabakut, pas një marrëveshjeje të re armëpushimi midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

 • Rusia ashpërson masat kundër koronavirusit

  Nëntor 10, 2020 19:49

  Autoritetet në Moskë vendosën që gjatë dy muajve të ardhshëm t’i mbyllin restorantet, baret dhe klubet e natës, nga ora 23:00 deri në orën 6:00, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

 • Kremlini përgënjeshtron sëmundjen dhe dorëheqjen e Putin

  Nëntor 06, 2020 13:35

  Dimitri Peskov, zëdhënësi i Pallatit të Kremlinit të Rusisë, i ka quajtur gënjeshtra të paturpshme pretendimet se presidenti rus Vladimir Putin është i sëmurë me sëmundjen Parkinson dhe ka përgënjeshtruar një dorëheqje të mundshme të Putin.

 • Putini i jep leksion Macronit

  Nëntor 05, 2020 19:27

  Presidenti rus i kujtoi homologut të tij francez se liria e shprehjes nuk duhet të justifikojë ofendimin e pasuesve të feve të ndryshme.

 • Putin flet me udhëheqësit armenë dhe azerbajxhanas mbi Nagorni-Karabak

  Nëntor 03, 2020 08:21

  Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar bisedime me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe kryeministrin e Armenisë Nikoll Pashinyan mbi konfliktin në Nagorni-Karabak.

 • Putin: Rusia është e hapur për t'i kthyer Azerbajxhanit tokat e okupuara në Karabak

  Tetor 30, 2020 19:52

  Presidenti rus Vladimir Putin tha se Moska është e hapur për kthimin e tokave të okupuara të rajonit të Kaukazit jugor të Nagorni-Karabakut Azerbajxhanit, në një përpjekje për t'i dhënë fund luftimeve të rënda midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

 • Putin dhe Erdogan konsultohen mbi zhvillimet në Nago-Karabak dhe Siri

  Tetor 28, 2020 08:42

  Presidentët e Rusisë dhe Turqisë diskutuan zhvillimet në Nagarni-Karabak dhe Siri.