• Siria:

  Siria: "Shock-u"  anti-izraelit i Bavar-373?

  Prill 01, 2020 22:22

  Tashmë është e konfirmuar, Izraeli ka humbur plotësisht në Siri! Të Martën në mbrëmje, 31 Mars, avionët F-16 izraelitë u shfaqën përsëri në qiellin e Bejrutit, duke gjuajtur 10 raketa drejt qytetit të Homsit dhe aeroportit të tij strategjik al-Shajrat që ndodhet në lindje të provincës duke provokuar automatikisht reagimin e fuqishëm të njësive të mbrojtjes anti-ajrore siriane.

 • CENTCOM vendos raketa në Irak nga frika e sulmeve të Iranit

  CENTCOM vendos raketa në Irak nga frika e sulmeve të Iranit

  Mars 10, 2020 20:23

  Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara (CENTCOM) tha se është e vendosur të dislokojë sisteme raketash në Irak nga frika e më shumë sulmeve iraniane në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneralit të lartë iranian Kasem Soleimani.

 • Pentagoni: Turqia nuk do të marrë sistemin Patriot nëse nuk ia kthen sistemet S-400 Rusisë

  Pentagoni: Turqia nuk do të marrë sistemin Patriot nëse nuk ia kthen sistemet S-400 Rusisë

  Mars 10, 2020 20:22

  Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të kushtëzojnë furnizimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore Patriot në Turqi me kthimin e sistemeve tashmë të blera S-400 përsëri në Rusi, tha zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA, Jonathan Hoffman në një konferencë të martën.

 • Ankaraja: Amerika t’i dorëzojë Turqisë sistemin raketor Patriot

  Ankaraja: Amerika t’i dorëzojë Turqisë sistemin raketor Patriot

  Shkurt 22, 2020 08:50

  Pas sabotimeve të vazhdueshme të Amerikës për t’i dorëzuar Turqisë sistemin raketor Patriot ka reaguar ministri i mbrojtjes i Turqisë i cili zyrtarisht në media i ka kërkuar Amerikës të dorëzojë këtë sistem.

 • Rusia paralajmëron Amerikën mbi raketat në Evropë dhe Azi

  Rusia paralajmëron Amerikën mbi raketat në Evropë dhe Azi

  Shkurt 19, 2020 09:18

  Donald Trump presidenti amerikan në vazhdën e vendimeve të tij për daljen nga marrëveshjet dhe traktat ndërkombëtare, ka marrë vendim për daljen nga disa traktate armatimesh dhe të sigurisë.

 • Kërcënimi balistik i Rusisë për SHBA-të

  Kërcënimi balistik i Rusisë për SHBA-të

  Shkurt 17, 2020 20:13

  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov zhvilloi një konferencë për shtyp në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih dhe drejtoi akuza ndaj Shteteve të Bashkuara për vendosjen e raketave amerikane në Evropë dhe Azi.

 • Gjenerali izraelit: Mbrojtja izraelite përballë raketave të Hezbollahut është

  Gjenerali izraelit: Mbrojtja izraelite përballë raketave të Hezbollahut është "asgjë"

  Shkurt 15, 2020 20:34

  Një gjeneral rezervë i ushtrisë së regjimit izraelit ka përshkruar një skenar që do të përfundonte me fundin e regjimit izraelit, duke pasur parasysh fuqinë e raketave të boshtit të Rezistencës dhe paaftësisë së Tel Avivit për tu mbrojtur përballë tyre.

 • Raketat e brezit të ri në Iran

  Raketat e brezit të ri në Iran

  Shkurt 11, 2020 12:34

  Irani ka publikuar një raketë balistike me rreze të shkurtër që mundësohet nga një "gjeneratë e re" e motorëve të prodhuar për të dërguar satelitët në orbitë...

 • Greqia dërgon dy sisteme Patriot në Arabinë Saudite?

  Greqia dërgon dy sisteme Patriot në Arabinë Saudite?

  Shkurt 08, 2020 19:20

  Përdorimi nga Arabia Saudite i baterive të raketave Patriot të dërguara nga Greqia dëshmon se Riadi pothuajse i ka mbaruar stoqet e raketave dhe nuk mund të përballojë më sulmet e Ansarallahut të Jemenit.

 • Arabia Saudite kërkon të blejë raketa izraelite

  Arabia Saudite kërkon të blejë raketa izraelite

  Shkurt 03, 2020 20:38

  Arabia Saudite ka shprehur interes për blerjen e raketave precize Spike me rreze të gjatë veprimi, të prodhimit izraelit, duke vazhduar përpjekjet e saj sekrete për normalizimin e marrëdhënieve me Tel Avivin, pas viteve të kontakteve klandestine.