• Idlib: Turqia po luan me zjarrin

  Idlib: Turqia po luan me zjarrin

  Shkurt 20, 2020 20:43

  Rusia i ka bërë thirrje Turqisë të ndalojë "mbështetjen e terroristëve" në veri të Sirisë, pasi avionët luftarakë rusë kryen të enjten sulme kundër objektivave të militantëve të mbështetur nga Turqia dhe ndërsa trupat e ushtrisë siriane zmbrapsën një sulm të grupeve terroriste në provincën Idlib.

 • Irani, Rusia, Turqia po diskutojnë datën për samitin e Sirisë

  Irani, Rusia, Turqia po diskutojnë datën për samitin e Sirisë

  Shkurt 20, 2020 20:35

  Sipas Ministrisë së Jashtme të Turqisë, përfaqësuesit turq, rusë dhe iranianë po punojnë për koordinimin e një date për një samit trepalësh mbi procesin e paqes në Siri.

 • Ushtarët turq pas tërheqjes nda 4 fshatra në Hasake të Sirisë, i vënë zjarrin bazave të tyre

  Ushtarët turq pas tërheqjes nda 4 fshatra në Hasake të Sirisë, i vënë zjarrin bazave të tyre

  Shkurt 20, 2020 13:51

  Qendra e ashtuquajtur “Vëzhguesit e të drejtave të njeriut në Siri” thotë se forcat ushtarake të Turqisë pasi janë larguar nga fshatrat Heras, Al-Seuvda, Al-Menaxhir dhe Al-Shablije, i kanë vënë zjarrin pozicioneve dhe bazave të tyre.

 • Kremlini i tërheq vërejtjen Ankarasë

  Kremlini i tërheq vërejtjen Ankarasë

  Shkurt 19, 2020 18:41

  Duke reaguar ndaj kërcënimit të Erdoganit kundër Sirisë, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov lëshoi një paralajmërim për Ankaranë.

 • Erdogan: Ofensiva turke në Idlib, vetëm çështje kohe

  Erdogan: Ofensiva turke në Idlib, vetëm çështje kohe

  Shkurt 19, 2020 18:41

  Turqia ka kërcënuar të fillojë një operacion "të menjëhershëm" në Provincën Idlib të Sirisë nëse Damasku nuk tërhiqet nga pozicionet ushtarake të Ankarasë.

 • Lira turke humb vlerën përsëri

  Lira turke humb vlerën përsëri

  Shkurt 19, 2020 16:01

  Vlera e lirës së Turqisë pas kërcënimeve të këtij vendi për ndërhyrje ushtarake në Siri, ka rënë në nivelin më të ulët në 9 muajt e kaluar.

 • Pse NATO nuk e përkrah Turqinë në Idlib?

  Pse NATO nuk e përkrah Turqinë në Idlib?

  Shkurt 18, 2020 20:16

  Një diplomat perëndimor pranë NATO-s deklaroi për mediat ruse se jo të gjithë anëtarët e NATO-s ndanin objektivat e Turqisë në Siri dhe Libi, dhe çështja e ofrimit të mbështetjes ushtarake për Turqinë nuk ishte ngritur në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të NATO-s që u mbajt në Bruksel në 12-13 shkurt.

 • Loja mashtruese e Ankarasë do të përfundojë keq

  Loja mashtruese e Ankarasë do të përfundojë keq

  Shkurt 17, 2020 20:46

  Nën sytë e habitur të Ankarasë, NATO-s dhe SHBA-së, ushtria siriane, e mbështetur kryesisht nga brigadat Fatemijun, arriti që në kohë rekord të sigurojë autostradën  Damask-Alepo (M5).

 • Shuplaka e NATO-s për Erdoganin

  Shuplaka e NATO-s për Erdoganin

  Shkurt 17, 2020 20:12

  NATO nuk do ta mbështesë Turqinë ushtarakisht nëse Ankaraja fillon një operacion ushtarak në veri të Sirisë, tha një burim diplomatik i cituar nga agjencia TASS të hënën (17 shkurt).

 • Bombarduesit strategjikë rusë vendosen në Siri

  Bombarduesit strategjikë rusë vendosen në Siri

  Shkurt 15, 2020 18:50

  "Burimet ruse sapo kanë njoftuar vendosjen në Siri të bombarduesit më të avancuar të Rusisë, i pajisur me raketa bërthamore dhe me raketa hipersonike", raporton faqja e lajmeve ushtarake ruse Avio.pro.