• Turqia kërkesë Greqisë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

  Nëntor 22, 2020 10:55

  "Turqia do të vazhdojë të mbrojë me vendosmëri të drejtat e saj dhe të drejtat e turqve qipriotë në Mesdheun Lindor. Greqia duhet t'i përgjigjet pozitivisht thirrjes sonë për dialog", thonë nga MPJ-ja turke

 • Bisedë telefonike midis Presidentit Erdogan dhe Mbretit Salman ne prag te takimit te G20

  Nëntor 21, 2020 19:57

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe mbreti saudit Salman bin Abdulaziz Al Saud kanë shkëmbyer pikëpamje mbi zhvillimin e lidhjeve të ndërsjella përpara takimit të ardhshëm të G20 ndërsa marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Riadit janë acaruar tepër mbi vrasjen e gazetarit disident saudit Jamal Khashoggi në konsullatën Saudite në Stamboll në fillim të tetorit 2018.

 • Komploti i Ankarasë në Kaukaz

  Nëntor 20, 2020 20:01

  Ankaraja u ka ofruar dy grupeve të mëdha terroriste që veprojnë në Siri të transferohen në rajonin e Nagorni-Karabakut, duke pretenduar se origjina e tyre është në Kaukaz dhe se ata do të marrin gjithçka që u nevojitet për të jetuar.

 • Qipro e Veriut reagon ndaj kërcënimeve të BE-së për sanksione

  Nëntor 19, 2020 19:53

  Presidenca e Republikës Turke të Qipros së Veriut reagoi ndaj deklaratave të Bashkimit Evropian (BE) dhe të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) në lidhje me çështjen e Qipros.

 • Erdogan kundërshton kërkesën e Pompeo për një takim

  Nëntor 18, 2020 20:19

  Presidenti turk refuzoi të takohej me Sekretarin e Shtetit të administratës së dështuar të Trump, Mike Pompeo.

 • Aliyev: Ushtria turke hyn në territorin e Republikës së Azerbajxhanit

  Nëntor 18, 2020 20:19

  Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit tha se ushtria turke po hyn në territorin e Republikës së Azerbajxhanit për të ndihmuar në garantimin e sigurisë së atij vendi dhe rajonin Nagorni-Karabak.

 • Vizita e Pompeos në Stamboll; Simbol i ftohjes së marrëdhënieve Uashington-Ankara

  Nëntor 18, 2020 20:18

  Marrëdhëniet SHBA-Turqi kanë qenë të paqëndrueshme në vitet e fundit. Ankaraja shpresonte të përmirësonte marrëdhëniet nën Donald Trump, por mosmarrëveshjet dypalëshe, përfshirë blerjen e sistemit raketor S400 nga Rusia dhe refuzimin e SHBA për të shitur avionin luftarak F-35 dhe kërcënimin me vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë, vazhdojnë të ndikojnë mbi marrëdhëniet dypalëshe.

 • Takimi i Presidentëve të Turqisë dhe Qipros Veriore

  Nëntor 17, 2020 09:05

  Me vizitën e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan dhe Ministrit të Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoglu në pjesën turke të ishullit të Qipros, bazat për përshkallëzimin e tensioneve turke me Greqinë dhe pjesën greke të ishullit të Qipros janë zgjeruar edhe më tej.

 • BE kritikon deklaratat e Erdoganit për Qipron

  Nëntor 16, 2020 18:40

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur sërish në dyshim bisedimet për ribashkimin e Qipros, duke përkrahur idenë e ndarjes së vendit mes turqve dhe grekëve.

 • Rusia nuk pranon paqeruajtës turq në Nagorni Karabak

  Nëntor 12, 2020 19:22

  Cituar nga rrjeti informativ Al Mayadeen, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov pohoi këtë të Enjte në Moskë se "qendra e vëzhgimit të armëpushimit në Nagorni Karabak nuk do të ketë asnjë vëzhgues turk ".