• Raketat iraniane në Venezuelë?

  Tetor 05, 2020 20:04

  Josh Chang, asistent kërkimor në Qendrën për Vlerësime Strategjike dhe Buxhetore, në një artikull të botuar në revistën amerikane The National Interest vlerësoi se fundi i embargos së armëve të OKB kundër Iranit në tetor mund të heqë një pengesë të madhe për planet e Iranit për të dërguar raketa në Venezuelë.

 • Presidenti i Venezuelës denoncon sanksionet e paligjshme të SHBA-së

  Tetor 01, 2020 08:13

  Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro denoncoi edhe një herë "sanksionet e paligjshme amerikane të vendosura ndaj vendeve të tilla si Irani, Kuba, Nikaragua, Venezuela, Siria dhe vendet e tjera miqësore dhe vëllazërore të botës" dhe shtoi: "Ne qëndrojmë këtu, të fortë në dinjitetin tonë historik dhe të gatshëm për çdo sfidë të re për të regjistruar një fitore të re".

 • Presidenti i Venezuelës, falënderon Iranin

  Gusht 24, 2020 09:16

  Presidenti i Venezuelës ditën e dielë ka falënderuar Iranin për ndihmat e dhëna vendit të tij në përballje me sanksionet e naftës së Uashingtonit.

 • Venezuela dëshiron raketat e Iranit?

  Gusht 23, 2020 21:11

  Të Dielën, Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro përshëndeti idenë e blerjes së raketave iraniane, në reagim ndaj deklaratave të bëra të enjten 20 gusht nga homologu i tij kolumbian se Karakasi kishte vendosur të blinte raketa nga Irani.

 • Presidenti Venezuelës: Blerja e raketave nga Irani është një ide e mirë

  Gusht 23, 2020 10:29

  Presidenti Venezuelës e quajti një ide të mirë blerjen e raketave nga Irani dhe i kërkoi ministrit të tij të mbrojtjes që të diskutojë çështjen me Iranin.

 • Festohet 70 vjetori i marrëdhënieve të Iranit dhe Venezuelës

  Gusht 10, 2020 13:47

  Ceremoni për festimin e 70 vjetorit të marrëdhënieve mes Iranit dhe Venezuelës është festuar në Karakas gjatë një ceremonie me pjesëmarrjen e autoriteteve të larta të Venezuelës dhe ambasadorit të Iranit në Karakas.

 • Guaido mundohet të rivendosë lidhjet me regjimin sionist

  Gusht 08, 2020 23:10

  Presidenti i vetëshpallur i Venezuelës është duke bërë përpjekje për rivendosjen e marrëdhënieve me regjimin sionist të cilat janë ndërprerë që 11 vjet më parë.

 • Venezuela kap një avion të SHBA-së

  Gusht 03, 2020 23:30

  Komanda e Mbrojtjes Ajrore të Forcave të Armatosura Kombëtare Bolivariane (FANB) dhe aviacioni ushtarak Venezuelës kapën një aeroplan për përfshirje në krimet ndërkufitare, përfshirë trafikun e drogës, kontrabandën dhe transferimin e paramilitarëve.

 • Hapet qendra e madhe tregtare iraniane në Venezuelë

  Korrik 30, 2020 14:08

  Në vazhdim të bashkëpunimeve të përbashkëta të Iranit dhe Venezuelës dhe në kuadër të përballjes me sanksionet e njëanshme të Amerikës kundër të dy vendeve, është hapur qendra e madhe tregtare iraniane në Venezuelë.

 • Venezuela rrëzon një avion amerikan

  Korrik 09, 2020 10:04

  Ushtria e Venezuelës njoftoi se ka rrëzuar një avion agresor që mbante numër regjistrimit të Amerikës.