Video

 • Myslimanët kremtojnë “Javën e Unitetit’

  Myslimanët kremtojnë “Javën e Unitetit’

  Tetor 23, 2021 17:26

  Myslimanët në të gjithë botën po kremtojnë “Javën e Unitetit Islamik”. Rasti përkon me përvjetorin e lindjes së Profetit Muhamed (s.a.v.s).

 • Forcat ajrore të Iranit mbajnë një stërvitje në shkallë të gjerë

  Forcat ajrore të Iranit mbajnë një stërvitje në shkallë të gjerë

  Tetor 23, 2021 12:00

  Një gamë e gjerë avionësh dhe dronësh, përfshirë dhjetëra avionë luftarakë, bombardues, avionë të transportit ushtarak dhe avionë zbulimi, janë përdorur në stërvitjen e fundit të forcave ajrore të Iranit. Zyrtarët iranianë kanë nënvizuar vazhdimisht se Republika Islamike nuk do të hezitojë të shtojë aftësitë e saj mbrojtëse.

 • Kryemyftiu i Kroacisë: Konferenca për Unitetin Islam, një tribunë për shpjegimin e gjendjes së vendeve islame

  Kryemyftiu i Kroacisë: Konferenca për Unitetin Islam, një tribunë për shpjegimin e gjendjes së vendeve islame

  Tetor 20, 2021 15:48

  Kryemyftiu i Kroacisë deklaroi se konferenca për Unitetin Islam është një tribunë shumë e rëndësishme për shpjegimin e gjendjes së vendeve islame.

 • Khatibzade: Shtetet e rajonit duhet të kenë kujdes me praninë e regjimit sionist në vendet e tyre

  Khatibzade: Shtetet e rajonit duhet të kenë kujdes me praninë e regjimit sionist në vendet e tyre

  Tetor 18, 2021 15:57

  Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit deklaroi se vendet e rejonit duhet të kenë më shumë kujdes në lidhje me praninë e regjimit sionist në territoret e veta.

 • Irani u dërgon ndihma njerëzve të Kunduzit

  Irani u dërgon ndihma njerëzve të Kunduzit

  Tetor 18, 2021 08:49

  Irani ka dërguar një autokolonë me ndihma humanitare në qytetin verior të Afganistanit, Kunduz, pasi ai javën e kaluar u shënjestrua nga një sulm vdekjeprurës me bombë, i pretenduar nga ISIS. Iranianët gjithashtu kanë mbajtur një tubim për të dënuar shpërthimin. Sulmi kishte në shënjestër një xhami shiite ndërsa besimtarët po falnin lutjet e së Premtes. Sulmi vdekjeprurës vrau dhjetëra njerëz dhe plagosi shumë të tjerë.

 • Punonjësit e Amazon dhe Google kundërshtojnë marrëveshjen me Izraelin

  Punonjësit e Amazon dhe Google kundërshtojnë marrëveshjen me Izraelin

  Tetor 18, 2021 07:08

  Mbi 1,600 punëtorë në dy gjigantë të teknologjisë amerikane, kanë kundërshtuar një marrëveshje me Izraelin. Punëtorët në Amazon dhe Google u kanë kërkuar punëdhënësve të tërhiqen nga projekti ‘Nimbus Project’. Projekti shet teknologji të rrezikshme për Izraelin e cila do t'i mundësojë regjimit të bëjë diskriminimin sistematik dhe më mizor kundër palestinezëve.

 • Sistemet e reja të mbrojtjes ajrore të Iranit u vunë në provë në shkallë të gjerë tek manovrat ajrore

  Sistemet e reja të mbrojtjes ajrore të Iranit u vunë në provë në shkallë të gjerë tek manovrat ajrore

  Tetor 17, 2021 16:11

  Forcat e Armatosura të Iranit kanë vënë në praktikë dhe provë në shkallë të gjerë sistemet e sapo zbuluara të mbrojtjes ajrore në ditën e dytë të stërvitjeve ajrore të koduar me emrin "Mbrojtësit e Hapësirës së Vilajetit-1400".

 • Universiteti britanik shkarkon profesorin e vet për të kundërshtimin të tij ndaj Izraelit

  Universiteti britanik shkarkon profesorin e vet për të kundërshtimin të tij ndaj Izraelit

  Tetor 17, 2021 14:49

  Universiteti i Bristol ka shkarkuar një nga profesorët e tij për komentet e tij në lidhje me Izraelin dhe sionistët. Universiteti pretendon se Miller nuk i plotësonte standardet e sjelljes që priteshin nga stafi i tij. Profesori i Sociologjisë Politike thotë se sfera publike e Britanisë është pushtuar nga Izraeli.

 • Shtohen tensionet, pasi India arreston me qindra njerëz në Kashmir

  Shtohen tensionet, pasi India arreston me qindra njerëz në Kashmir

  Tetor 14, 2021 19:16

  Në një sulm gjithëpërfshirës të ditëve të fundit në të gjithë Kashmirin e kontrolluar nga India Forcat indiane kanë arrestuar me qindra njerëz, pas një sërë masash Kundër sulmeve të dyshuara militante dhe vrasje të synuara në rajonin e diskutueshëm të Himalajeve.