Shtator 18, 2020 09:10 Europe/Tirane
  • Pesë vende të tjera duan një marrëveshje kompromisi me Izraelin

Shefi i Shtabit i Shtëpisë së Bardhë pretendoi të enjten se pesë vende të tjera po mendonin seriozisht një marrëveshje kompromisi me regjimin sionist.

Sipas Reuters, pas nënshkrimit të marrëveshjes famëkeqe të kompromisit midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit me regjimin sionist këtë javë, Shefi i Shtabit i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows deklaroi të enjten se pesë vendet e tjera po mendojnë seriozisht një marrëveshje të tillë dhe ata synojnë të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin. Mark Meadows, i cili shoqëroi presidentin e SHBA në një udhëtim në Wisconsin, nuk përmendi emrat e pesë vendeve, por tha se tre prej tyre janë në Lindjen e Mesme. Sipas Reuters, një nga pesë vendet e mundshme për marrëveshjen është Omani, ambasadori i të cilit ishte i pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së kompromisit në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti i SHBA Donald Trump gjithashtu pretendoi të Martën e kaluar se Arabia Saudite përfundimisht do të bashkohej me marrëveshjen.

Tags

Komente