Shtator 26, 2020 21:04 Europe/Tirane
  • Trump thotë se nuk do të jetë ‘budalla’ që të transferojë pushtetin në mënyrë paqësore

Presidenti i SHBA Donald Trump ka pohuar edhe një herë se ishte e pamundur që ai të humbte në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2020, duke shtuar se ai do të ishte "budalla" të dorëzonte zyrën në mënyrë paqësore nëse do të humbiste.

Duke biseduar me mbështetësit e tij të mbledhur në Aeroportin Ndërkombëtar Williamsburg në Virxhinia gjatë një tubimi fushate, Trump ngriti dyshime edhe një herë rreth mashtrimit në zgjedhje. "Ne nuk do ta humbasim këtë, përveç nëse ata mashtrojnë," tha Trump. "Mënyra e vetme që ne të humbasim është nëse ka ligësi dhe mashtrim," tha ai, duke theksuar më tej se "mashtrimi do të jetë në një shkallë të madhe." Trump parashikoi se do të kishte mashtrime dhe ai do të qëndronte në pushtet. "Dhe ne duam një tranzicion shumë miqësor, por nuk duam të mashtrohemi dhe të bëhemi budallenj dhe të themi, le të dorëzojmë pushtetin", përsëriti ai. Në fillim të kësaj jave, presidenti amerikan kishte refuzuar të angazhohej për një tranzicion paqësor të pushtetit nëse do të humbte ndaj rivalit të tij demokrat, Joe Biden.

 

Tags

Komente