Shtator 27, 2020 09:07 Europe/Tirane
  • Fillon hetimi francez për zbulimin e detajeve të bisedës së fshehtë midis Putin dhe Macron

Ministria e Jashtme Franceze tha se kishte filluar një hetim mbi zbulimin e përmbajtjes së telefonatës së presidentit francez me homologun e tij rus.

Më parë, gazeta në gjuhën frënge Le Monde publikoi detaje të një bisede të fshehtë telefonike midis Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin në lidhje me helmimin e aktivistit politik kundërshtar të qeverisë ruse Alexander Navalny. Në një bisedë telefonike më 14 shtator, gazeta franceze theksoi se Putini duhet të hetohet për përfshirjen e Lituanisë në helmimin, i cili është një nga prodhuesit kryesorë të substancës helmuese "Novichak", që dyshohet se është shkaku i helmimit Navalny. Ministria e Jashtme Franceze tha se ishte duke u zhvilluar një hetim. Macron po punon gjithashtu për të zgjidhur të gjitha çështjet në lidhje me Rusinë dhe veçanërisht çështjet e sigurisë franceze, përmes dialogut.  Navalny u sëmur gjatë një fluturimi të brendshëm nga Tomsk në Moskë më 20 gusht dhe u dërgua në një spital në Gjermani nën presion ndërkombëtar. Helmimi i pretenduar i Navalny dhe transferimi në Gjermani janë tani një arenë e re për zgjerimin e fushatës anti-ruse. Moska ka mohuar me forcë pretendimet se Rusia ishte e përfshirë në helmimin e Navalny.

Tags

Komente