Tetor 01, 2020 08:17 Europe/Tirane
  • Rusia përsërit ofertën për të ndërmjetësuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Rusia ofroi të organizojë bisedime midis Armenisë dhe Azerbajxhanit mes luftimeve të vazhdueshme midis të dy vendeve për rajonin e diskutueshëm të Nagorni-Karabakut.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov zhvilloi të Mërkurën biseda të ndara telefonike me homologët e tij Azerbajxhanas dhe Armen, duke riafirmuar gatishmërinë e Moskës për të organizuar kontaktet e nevojshme, përfshirë një takim të ardhshëm të ministrave të jashtëm të Azerbajxhanit, Armenisë dhe Rusisë. Lavrov gjithashtu bëri thirrje për një de-përshkallëzim në luftimet e vazhdueshme midis Azerbajxhanit dhe Armenisë për rajonin e diskutueshëm. Deklarata citoi diplomatin e lartë të Rusisë të thoshte se Moska do të vazhdonte të punonte si e pavarur dhe së bashku me përfaqësuesit e tjerë të grupit të Minskut të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) për të ndërmjetësuar në konflikt. Ndërkohë, Ministria e Jashtme ruse veçmas shprehu shqetësimin për vendosjen e terroristëve të huaj në konfliktin në Nagorni Karabak. "Luftëtarët e grupeve të armatosura ilegale, përfshirë nga Siria dhe Libia, janë vendosur në zonën e konfliktit të Nagorni-Karabakut në mënyrë që të marrin pjesë drejtpërdrejt në luftime," tha ministria të Mërkurën. "Ne jemi thellësisht të shqetësuar." Ministria ruse gjithashtu nxiti vendet e përfshira për të parandaluar përdorimin e "terroristëve dhe mercenarëve të huaj" në këtë konflikt. Dy burime militante siriane i kanë thënë agjencisë Reuters se Turqia po vendos militantë sirianë për të mbështetur Azerbajxhanin. Turqia dhe Azerbajxhani i kanë mohuar pretendimet. Turqia mbështet fuqimisht Azerbajxhanin në rajon dhe ka marrëdhënie historikisht të dobëta me Armeninë.

 

Tags

Komente