Tetor 17, 2020 19:46 Europe/Tirane
  • Trump: Ndoshta do të duhet të largohem nga vendi nëse humbas ndaj Biden

Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërcënuar të largohet nga Shtetet e Bashkuara nëse humbet ndaj rivalit të tij demokrat Joe Biden.

“E dini çfarë? Garimi kundër kandidatit më të keq në historinë e politikës amerikane më bën presion”, tha Trump në një tubim fushate në Macon, Georgia, të Premten. Trump i tha turmës se ai ndoshta do të duhej të shkonte në një vend tjetër nëse humbet garën në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 muajin tjetër. “A mund ta imagjinoni nëse humbas? Çfarë do të bëj gjithë jetën? Do të them, humba ndaj kandidatit më të keq në historinë e politikës! Unë nuk do të ndihem mirë. Ndoshta do të duhet të largohem nga vendi, nuk e di, ”shtoi Trump. Trump përballet me ndjekje të shumta penale nëse ai nuk arrin të fitojë një mandat të dytë në detyrë. Deri tani, presidenca i ka dhënë atij mbrojtje ndaj prokurorëve të gjykatës. Ai aktualisht është nën hetim për deklaratat e tij tatimore dhe mashtrimet në marrëdhëniet e tij të biznesit financiar si individ dhe përmes kompanisë së drejtuar nga familja. Trump gjithashtu përballet me procese të shumta gjyqësore të shkaktuara nga akuzat e bëra nga gratë që kanë pretenduar se ai i ka sulmuar ato, përfshirë E. Jean Carroll, që e ka akuzuar atë për përdhunim. Përveç kësaj, Trump përballet me akuza për kundërvajtje dhe korrupsion gjatë presidencës së tij.

 

Tags

Komente