Tetor 20, 2020 20:26 Europe/Tirane
  • Pse Turqia i fryn zjarrit në Kaukazin Jugor?

Turqia po tërhiqet nga rajoni Morek, i vendosur në zemër të zonës së kontrolluar nga ushtria Siriane dhe aleatët e saj të Hezbollahut.

Një sulm i fuqishëm bëri që "Sulltani" t'i jepte fund me ngut ambicieve të tij "siriane" në një nga katër zonat e tij tampon në veri-perëndim të Sirisë. Meqenëse misioni i tij është të përhapë zjarrin drejt Kaukazit të Jugut, me qëllimin strikt që të bezdisë Iranin, Rusinë dhe Kinën në kufijtë e tyre përkatës dhe kjo, me koston e gjakut azerbajxhanas dhe armen, mbajtja e pozicioneve të tij në Idlibin jugor duket e pamundur. Por ka shqetësime të tjera për Sulltanin; Në Idlib, mbi të gjitha është çështja e përshpejtimit të trafikimit të terroristëve dhe bërja e saj përmes një "korridori" jo të ekspozuar ndaj zjarrit rus dhe sirian. Forcat turke si rrjedhim, filluan të shpërbëjnë bazat e tyre dhe të tërhiqen nga zonat e kontrolluara nga forcat siriane, përkatësisht Morek dhe Shir Maghar, në veri dhe perëndim të Hamas, si dhe nga gjashtë pozicione në lindje dhe në juglindje të Idlibit. Përfaqësuesi Special i Presidentit Rus për Lindjen e Mesme dhe Afrikën, Mikhail Bogdanov, të martën shprehu zemërimin e Rusisë për këtë fluks të pandërprerë të terroristëve sirianë dhe libianë në zonën e konfliktit në Nagorni-Karabak, ku numri i tyre ka kaluar mijëra. Sipas agjencisë së lajmeve RIA Novosti, Bogdanov tha se, sipas informacionit të disponueshëm, mercenarë nga organizatat aktive terroriste ndërkombëtare, përfshirë Frontin al-Nusra, Farkat al-Hamza dhe Sulltan Murad si dhe grupe të armatosura ekstremiste kurde, po vepronin në zonën e konfliktit në Nagorni-Karabak. Me pak fjalë, zjarrvënësi kryesor Erdogan është në prag të riprodhimit në Kaukazin e Jugut të konfliktit tashmë të zhvilluar në lindje të Eufratit. Qëllimi? Turqia është e përfshirë në konfliktin ushtarak në Nagorni-Karabak dhe kështu synon të kontrollojë transferimin e burimeve të energjisë nga Deti Kaspik në Evropë. Turqia është atje sepse dëshiron të menaxhojë tubacionet e naftës dhe gazit në rajon dhe sa më i gjatë të jetë  konflikti, aq më e fortë është prania e Turqisë në Azerbajxhan, çka do të ndryshojë situatën gjeopolitike në rajon. Kështu Turqia do të bëhet fqinje e Rusisë dhe të ketë një kufi tokësor me të. Objektivi kryesor i Ankarasë është të kontrollojë tubacionet e naftës dhe gazit nga rajoni Kaspik në Evropë në emër të interesave të SHBA. Kjo do të thotë se Turqia do të ketë një ndikim të madh në sigurinë energjetike të Evropës, si dhe në situatën në rajonin e Azisë Qendrore dhe rreth Detit Kaspik, pasi këto rajone kanë burime të pasura të gazit dhe naftës. Por duke vepruar kështu, Turqia po shkon shumë larg, duke rrezikuar një prishje të plotë të dialogut me Rusinë, duke e shtyrë Moskën ta trajtojë atë si një armik, dhe kjo është shumë e rrezikshme.

 

Tags

Komente