Tetor 21, 2020 10:06 Europe/Tirane
  • E fejuara e gazetarit Khashoggi ankohet kundër Princit të Kurorës Saudite

E fejuara e Jamal Khashoggi Khadixheh Genghis ka paditur zyrtarisht Princin e Kurorës Saudite Muhamed bin Selman dhe të gjithë zyrtarët e përfshirë në vrasjen e gazetarit kritik Saudit.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, e ashtuquajtura "Organizata për Demokraci për Botën Arabe" njoftoi të martën në mbrëmje se dy avokatë në emër të "Khadixheh Genghis" dhe organizatës në fjalë po përgatisin një padi kundër Princit të Kurorës Saudite dhe më shumë se njëzet njerëzve të tjerë që janë  përfshirë në vrasjes e gazetarit Khashoggi. Sipas Organizatës për Demokraci në Botën Arabe, ankesa u depozitua në Gjykatën Administrative Kolumbiane në Uashington. Jamal Khashoggi, një gazetar kritik saudit, u vra brutalisht më 2 tetor 2018 në konsullatën Saudite në Stamboll nga agjentët e dërguar nga Riadi. Khashoggi ishte në një listë të personave të kërkuar nga regjimi Saudit. Ai jetoi jashtë Arabisë Saudite nga frika e arrestimit.  Zyra e prokurorit saudit kohët e fundit shfajësoi të pandehurit në këtë çështje me pretendime të rreme. Agnes Callamard, Raportuesja Speciale e KB mbi ekzekutimet pa gjyq, përshkroi procedurat dhe vendimet e gjykatës Saudite si "tallje me drejtësinë" pasi në të nuk ka pasur aspak transparencë.

Tags