Tetor 24, 2020 09:48 Europe/Tirane
  • Paralajmërim për pasojat e tij serioze; Pentagoni dënon testimin e sistemit S-400 nga Turqia 

Një zëdhënës i lartë i Pentagonit dënoi testimin e  sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 nga Turqia, duke thënë se ai kishte pasoja serioze për marrëdhëniet Ankara-Uashington.

Sipas Sputnik, zëdhënësi i lartë i Pentagonit Jonathan Roth Hoffman tha në një deklaratë të Premten se testimi i sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 mund të ketë pasoja serioze për marrëdhëniet Ankara-Uashington.  "Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara dënon me forcë testimin e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 nga Turqia më 16 tetor," tha Hoffman. Një zëdhënës i Pentagonit shtoi: "Ne kundërshtojmë testimin e këtij sistemi nga Turqia, i cili ka pasoja serioze në marrëdhëniet tona të sigurisë [Turqi-SH.B.A.]". Departamenti i Shtetit i SHBA lëshoi ​​një deklaratë të ngjashme të Premten në mbrëmje. Hoffman përsëriti qëndrimin e Uashingtonit se "një sistem operativ S400 është në kundërshtim me angazhimet e Turqisë si një aleat i SHBA dhe një anëtar i NATO-s".  Vlen të përmendet se Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të Premten se Turqia nuk do të konsultohet me Shtetet e Bashkuara për testimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore S-400 të blera nga Rusia. Që nga viti 2018, qeveria e SHBA ka punuar për të detyruar qeverinë e Ankarasë të anulojë planin e saj të blerjes së sistemit S-400; Një përpjekje që në fund të fundit dështoi.

Tags

Komente