Tetor 26, 2020 19:53 Europe/Tirane
  • Komplikohet më tej konflikti në Nagorni-Karabak

Media pro-qeveritare turke publikoi ​​një deklaratë mbi gatishmërinë e Ankarasë për të ndërmarrë veprime shumë të ashpra ndaj Nagorni-Karabakut.

Nëse Rusia ndërhyn në situatë, Turqia do të shkojë aq larg, sa të transformojë territorin aktual të vetë-proklamuar të Nagorni-Karabakut në një Siri të dytë, dhe në këtë çështje, mediat turke drejtojnë një gisht akuzues nga Kryeministri Armen , Nikol Pashinyan. "Moska tashmë ka vepruar dy herë si ndërmjetës për të pajtuar Jerevanin dhe Bakunë, por këto përpjekje nuk ishin të mjaftueshme për të ndaluar gjakderdhjen," raporton gazeta turke Daily Sabah. Adam Schiff, kryetari i Komitetit të Inteligjencës së Dhomës, të Premten (23 Tetor) i bëri thirrje qeverisë së SHBA-së që të njohë pavarësinë e rajonit të shkëputur të Nagorni-Karabakut, subjekt i një konflikti të gjatë midis Azerbajxhanit dhe Armenisë. Ai i hodhi benzinë zjarrit duke deklaruar: "Unë zyrtarisht i nxis Shtetet e Bashkuara të njohin pavarësinë e Republikës së Nagorni-Karabakut. Shtetet e Bashkuara nuk do të qëndrojnë duarkryq vëzhguar një luftë të udhëhequr nga Republika e Azerbajxhanit dhe Turqia në rajonin e Nagorni-Karabakut, vdekjen e qindra ushtarëve dhe civilëve dhe zhvendosjen e dhjetëra mijëra njerëzve”. Nga ana tjetër, askush nuk pret ndonjë rezultat afatgjatë ose ndonjë përparim në bisedimet që po kryhen midis Shefit të Departamentit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo dhe Ministrave të Jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit. Këto takime u mbajtën me ftesë të Shteteve të Bashkuara me qëllimin e deklaruar për të zvogëluar tensionet dhe për të arritur një armëpushim në rajonin e Nagorni-Karabak. Takimet e ndara midis Sekretarit të Shtetit të SHBA-së dhe homologëve të tij Armenë dhe Azerbajxhanas në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje për konfliktin e ndezur në provincën e shkëputur të Karabakut vijnë pasi të dy palët ishin takuar dy herë me ndërmjetësimin rus në Moskë. Ndërkohë, Rusia ka refuzuar zyrtarisht të dërgojë trupa në Nagorni-Karabak. Ushtria ruse nuk do të marrë pjesë në konfliktin e armatosur në territorin e Karabakut. Ky informacion u njoftua zyrtarisht nga nënkryetari i Komitetit të Mbrojtjes së Dumës ruse. “Rusia nuk ka në plan të përdorë forcat e saj të armatosura në zonën e konfliktit të armatosur Nagorni-Karabak. Pretendimet e përgatitjeve për një operacion amfib rus në rajon janë të rreme, "i tha ai agjensisë së lajmeve RIA Novosti. Ekspertët, nga ana tjetër, tërheqin vëmendjen për faktin se Rusia nuk e njeh Republikën e vetëshpallur të Nagorni-Karabakut, siç njoftoi presidenti rus dy ditë më parë. Sidoqoftë, Rusia është e gatshme, nëse është e nevojshme, t'i sigurojë mbrojtje Armenisë, pasi kjo e fundit është anëtare e CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive). Rusia mbetet gjithmonë e gatshme për të siguruar dialog midis dy palëve, por ndoshta për momentin, situata nuk e favorizon atë.

 

Tags

Komente