Tetor 28, 2020 08:42 Europe/Tirane
  • Putin dhe Erdogan konsultohen mbi zhvillimet në Nago-Karabak dhe Siri

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë diskutuan zhvillimet në Nagarni-Karabak dhe Siri.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan diskutuan gjithashtu situatën në rajonin e Nagorni-Karabakut dhe situatën në Siri. Në këtë bisedë telefonike, Putini shprehu shqetësim të thellë në lidhje me përplasjet e vazhdueshme dhe përfshirjen e gjerë të terroristëve në konfliktin Nagorni-Karabak, duke iu referuar kontakteve me udhëheqësit e Republikave të Azerbajxhanit dhe Armenisë dhe masat e marra për të arritur një armëpushim sa më shpejt që të jetë e mundur. Gjatë bisedimeve, Putini dhe Erdogan ranë dakord për koordinimin midis sektorëve të jashtëm dhe të mbrojtjes të Rusisë dhe Turqisë, si dhe vazhdimin e bisedimeve. Zyrtarët sirianë kanë theksuar vazhdimisht se veprimet e SHBA në Siri janë pushtim. Konflikti midis Republikës së Azerbajxhanit dhe Armenisë për rajonin e Nagorni-Karabakut gjithashtu rinisi në 27 shtator, me luftimet e hapur në pozicionet e njëri-tjetrit.

Tags