Tetor 29, 2020 09:23 Europe/Tirane
  • Fauci: Vaksina e koronës ndoshta do të jetë në dispozicion në janar 2021

Drejtori i Institutit Kombëtar të SHBA për Alergji dhe Sëmundje Infektive paralajmëroi për një rritje të mundshme të rasteve të sëmundjes korona në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se vaksina për virusin ndoshta do të jetë gati në Janar 2021.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, Dr. "Anthony Fauci" gjithashtu paralajmëroi se ndërsa moti bëhet më i ftohtë, Amerika ka të ngjarë të përballen me një rritje të ndjeshme të rasteve të sëmundjes së virusit korona. "Ndërsa kalojmë muajt e freskët të vjeshtës dhe muajt e ftohtë të dimrit po vijnë së shpejti, ne po shohim ngadalë se gjërat do të përkeqësohen," shtoi ai. "Ne duhet të ishim në rrugën e duhur për të zvogëluar rastet ditore të infektimit me korona, por kjo nuk ndodhi dhe njerëz që humbin jetën po shtohen”, shtoi Fauci.

Tags

Komente