Tetor 29, 2020 19:58 Europe/Tirane
  • Pse Erdogan po kërcënon të vrasë ushtarët rusë?

Sulmi i raketave "Iskandar" i nisur nga Rusia të hënën 26 tetor në Idlib kundër një kampi trajnimi dhe rekrutimi për terroristët e Faylaq al-Sham duket se ka bërë shumë dëme, dhe Sulltani i Ankarasë ka humbur atje padyshim disa pika të mëdha, pikërisht ata që po mbledhin trupat në drejtim të Kaukazit të Jugut.

Është e vërtetë se kjo pikë kthese "balistike" që lufta në Siri sapo ka përjetuar dhe që vendos menjëherë shtetin sirian dhe aleatët e tij kundër NATO-s mund të çojë në episode edhe më të përgjakshme për pushtuesit, të cilët nëse nisin ndonjë aventurë, Siria do të fillojë të përdorë raketa më të mëdha në luftime. Padyshim, ky është një opsion që Damasku nuk e mendoi, pasi Idlibi është tokë siriane dhe raketat janë bërë për të shkatërruar armikun dhe jo shtëpinë e tij. Sidoqoftë, saktësia e goditjes dhe fuqia e zjarrit si dhe shkalla e shkatërrimit të shkaktuar nuk mund të lihet indiferente. A ekziston rreziku që sulmi me raketa i 26 tetorit të mos jetë i fundit? Në të vërtetë, pak para këtij sulmi, i cili do të kishte shkaktuar sipas një raporti të fundit 200 të vdekur dhe të plagosur përfshirë oficerët turq, ushtria siriane dhe Rezistenca bënë të njëjtën goditje në Morek, megjithatë me pajisje më pak të fuqishme. Dhe kjo ishte përsëri për të provuar se dronët Bayrakdar, aq inteligjentë, janë të paaftë për të fituar një luftë, veçanërisht kur ajo hyn në fazën balistike. Pse kjo frikë dhe kërcënim nga Presidenti Erdogan i cili, sipas faqes së internetit ushtarake ruse Avia-Pro, akuzoi Rusinë se kishte sulmuar ushtarët turq në Siri duke u ekspozuar kështu ndaj përgjigjes turke. Sipas Erdogan, Rusia ka shkelur marrëveshjet e arritura më parë dhe Ankaraja rezervon të drejtën për të reaguar, dhe nuk përjashton që kjo "përgjigje" mund të përfshijë një sulm kundër trupave ruse në Siri. Por Erdogan shkoi edhe më tej: "Sulmi i Rusisë mbi qendrën e trajnimit të forcave të Ushtrisë Kombëtare Siriane është një shenjë se paqja dhe qetësia e qëndrueshme në rajon nuk dëshirohet," u tha Erdogan ligjbërësve nga Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit në pushtet, duke shtuar se nëse premtimet për largimin e terroristëve nga zonat e identifikuara në Siri nuk përmbushen, Turqia ka të drejtë t'i dëbojë ata. Çfarë do të thotë ky kërcënim? A po përgatitet Turqia, me nxitjen e boshtit SHBA / NATO për të dërguar F-16 të saj për të bombarduar bazën ruse në Armeni apo do të përpiqet të kryejë sulme kundër patrullave ruse që tranzitojnë në M- 4? Një gjë është e sigurt: prania turke në Idlib ka filluar të tronditet. Sidomos pasi raketa Iskandar e qëlluar dukshëm nga baza Hmeimim tani mund të shoqërohet nga "raketa të frikshme të prodhuara nga Irani". Në vitin 2018, disa raketa të tipit Zolfiqar shkatërruan selinë e terroristëve në Deir ez-Zor, ku Irani mori hak për vdekjen e 23 shtetasve të tij të vrarë në një sulm terrorist nga ISIS në Ahvaz (Iranin jugor). Pse të mos përsëritet kjo përvojë tani që terroristët pro-Sulltanit po eksportohen nga Idlibi në Nagorni-Karabak, në portat e Iranit?

 

Tags

Komente