Tetor 30, 2020 07:14 Europe/Tirane
  • Biden: Florida të bëhet blu, gjithçka ka mbaruar

Kandidati demokrat Joe Biden parashikoi të premten në mëngjes se ai do të ishte padyshim presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara nëse ai fitonte në Florida.

"Nëse Florida bëhet blu, gjithçka ka mbaruar," tha Biden në fushatën zgjedhore të Kolegjit Barëard, raportoi IRNA. Duke folur nga makina me mbështetësit e tij duke respektuar distancën shoqërore dhe për të parandaluar përhapjen e virusit Korona, ai shtoi: "Kam humbur ditë për shkak të Korona për të qenë me ju, por kohët e fundit kemi vendosur të përpiqemi të jemi përgjegjës. Ai falënderoi mbështetësit për ndjekjen e udhëzimeve shëndetësore të virusit Korona. Biden vazhdoi gjithashtu të kritikojë politikat e Trump për të mos frenuar përhapjen e koronas dhe çështje të tjera të tilla si racizmi. "Unë nuk jam duke shkuar për të mbyllur vendin, por unë dua të heq qafe virusin," tha i emëruari demokrat, duke iu referuar politikave të gabuara të Trump. Biden më parë kishte thënë në një intervistë për ABC se nëse shkencëtarët konfirmojnë, unë do ta mbyllja vendin. Trump akuzon Biden për marrjen e qëndrimeve të kujdesshme por të panevojshme. Vetëm pesë ditë para zgjedhjeve presidenciale të SHBA 2020, Trump po udhëtojnë nga shteti në shtet në ditët e fundit para zgjedhjeve presidenciale të SHBA.

Tags

Komente