Nëntor 22, 2020 19:57 Europe/Tirane
  • Mohajer-6 mbërrin në Venezuelë

Një muaj më parë i dërguari i SHBA për Iranin dhe Venezuelën, Elliott Abrams premtoi të godiste çdo ngarkesë ajrore dhe detare iraniane që drejtohej për në Venezuelë, nëse mbante "raketa" dhe ky kërcënim erdhi ditën që aeroplani i parë iranian i transportit u ul në aeroportin e Karakasit.

Të shtunën, 21 nëntor, Presidenti Maduro njoftoi krijimin e menjëhershëm të një lidhje ajrore të drejtpërdrejtë Iran-Venezuelë, një njoftim që pasoi një tjetër, i të njëjtit president të Premten, ku ai raportoi se ushtria e Venezuelës tani është e aftë për të prodhuar dronë Mohajer-6. Ky është një ndryshim vizioni që e dallon shumë Iranin nga Shtetet e Bashkuara: për boshtin e Rezistencës, aleanca ushtarake, ekonomike dhe politike nuk mund të reduktohet në "kontrata" të shitjes, por është mbi të gjitha transferim i njohurive. Kështu, Venezuela kohët e fundit ka prodhuar një variant të dronit iranian Mohajer-6, i njohur për bëmat e tij në Siri dhe në Irak, kundër terroristëve apo edhe kundër trupave okupuese. Mohajer-6 është një dron zbulimi, vëzhgimi dhe sulmimi, i aftë të mbajë katër raketa të dirigjuara, bomba termike dhe cilindrike të dirigjuara me një saktësi maksimale. Bashkëpunimi ushtarak midis Karakasit dhe Teheranit nuk ka qenë kurrë kaq i rëndësishëm dhe gjithçka tregon se do të forcohet pse jo nga një kontribut kinez dhe koreano-verior që disa e konsiderojnë vendimtar, veçanërisht në lidhje me përbërësit e raketave balistike taktike tokë-tokë, çka do të jetë fatkeqësia e brigjeve amerikane. Por amerikanët, të cilët më parë kishin kërcënuar Iranin se do të shkatërronin kolonat e raketave të dërguara në Venezuelë, nuk ishin indiferentë ndaj raporteve për prodhimin masiv të dronëve Mohajer-6 në Venezuelë: "Një gjë është e qartë: Shtetet e Bashkuara janë më shumë të shqetësuara nga transferimi i njohurive ushtarake dhe si rrjedhim shtimit të aftësive parandaluese te aleatëve të Iranit, sesa me "sjelljen destruktive të vetë Iranit ", apo edhe nga përparimi i armëve ushtarake të Republikës Islamike edhe nëse kjo u jep iranianëve një forcë parandaluese veçanërisht shqetësuese, "shkroi AIPAC Times në një artikull i cili komentoi njoftimin e shfaqjes së Mohajer-6 në qiellin Sirian. “Disa kohë më parë, Irani lëshoi ​​me sukses një satelit ushtarak duke përdorur të njëjtën teknologji të përparuar që përdoret për të pilotuar raketa balistike ndërkontinentale", tha Gjenerali John Hayton, Zëvendësshef  i Shtabit të Përbashkët të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, i cili shton: "Në të vërtetë, vendet me teknologji  të tilla nuk kanë më frikë se vendet e tjera do të fillojnë sulme ushtarake ndëshkuese ose do të hakmerren kundër tyre. Dhe imagjinoni, nëse një teknologji e tillë e zotëruar plotësisht nga Irani do të binte në duart e Venezuelës. Zyrtarët iranianë i shohin Shtetet e Bashkuara si armikun e tyre kryesor, një pikë e përbashkët midis Teheranit dhe Karakasit. Duke marrë parasysh nivelin e bashkëpunimit ushtarak midis Iranit dhe Venezuelës, gjithçka është e mundur, madje edhe manovrat elektromagnetike ".

 

Tags