Nëntor 25, 2020 08:47 Europe/Tirane
  • Për sa kohë do të vazhdojë Trump veprimet e tij të marra?!

Moska thuhet se tha se destrojeri Admiral Vinogradov kishte paralajmëruar destrojerin amerikan John McCain, të pajisur me raketa të drejtuara, në ujërat ruse pranë Detit të Japonisë dhe e ndoqi destrojerin derisa ai u largua nga ujërat ruse.

Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se destrojeri Vinogradov verbalisht paralajmëroi dhe kërcënoi destrojerin amerikan pas mbërritjes së destrojerit amerikan dy kilometra larg në ujërat rajonalë rusë. Departamenti i Mbrojtjes shpjegoi se destrojeri rus e detyroi atë amerikan të largohej nga zona dhe të kthehej në ujërat neutrale. Nga ana tjetër, në përgjigje të njoftimit të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes se anija anti-nëndetëse "Vinogradov" parandaloi agresionin amerikan të shkatërruesit në kufirin rus në ujërat e Gjirit të Pjetrit të Madh, duket se veprimi i SHBA ishte mjaft provokues; Sepse Flota e Shtatë e SH.B.A.-së njoftoi se Uashingtoni nuk i njeh kufijtë detarë të Rusisë në Gjirin e Shën Pjetrit në Detin e Japonisë pranë qytetit të Vladivostok. Ky agresion amerikan nuk ishte pa arsye; Përkundrazi, është një reflektim i arrogancës dhe vandalizmit të Shteteve të Bashkuara që presidenti i këtij vendi, presidenca e të cilit tashmë ka përfunduar, po përpiqet të përdorë agresionin e tij të huaj kundër vendeve të fuqishme të tilla si Rusia për të treguar arrogancën dhe vandalizmin e vendit të tij. Trump kohët e fundit shkroi në Twitter se ai insiston në udhëheqjen e Shteteve të Bashkuara pavarësisht humbjes së zgjedhjeve presidenciale dhe gjithashtu këmbëngul në përcaktimin e fatit të vetë vendit, madje edhe gjatë pjesës së mbetur të presidencës së tij. "Shërbimi publik ka bërë një punë të shkëlqyeshme, por nuk mund të përcaktojë identitetin e presidentit të ardhshëm", shkroi Trump në Twitter, ndërsa në një cicërimë tjetër dje ai i bëri thirrje drejtorit të shërbimit publik të ndërmarrë hapat e nevojshëm për transferimin e pushtetit te Biden. Por me atë që postoi në Twitter, Trump në të vërtetë dëshironte t'i dërgonte një mesazh Biden dhe ekipit të tij se çështja nuk ka mbaruar akoma dhe se përpjekjet e tij për të provuar mashtrimin zgjedhor vazhdojnë. Përpjekjet e fushatës së Trump për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve në shtetet kryesore kanë dështuar pothuajse plotësisht. Pyetja tani është, sa kohë ky president, i cili ka gati një muaj e 26 ditë në presidencën e tij, dëshiron të vazhdojë të bëjë këto gjëra të marra para se të largohet nga Shtëpia e Bardhë. Incidenti u shënua mëngjesin e sotëm kur një luftanije amerikane , sipas Rusisë, nisi një inkursion në ujërat e saj territoriale në Lindjen e Largët. Luftanija John S McCain, e specializuar në gjuetinë e nëndetëseve, po vepronte në Detin e Japonisë (i njohur gjithashtu si Deti i Lindjes), pranë kryeqytetit rus të Lindjes së Largët, Vladivostok. Autoritetet thanë se mjeti detar kishte hyrë rreth 2 kilometra brenda ujërave të njohura ndërkombëtarisht si të Rusisë. Moska tha se luftanija ishte paralajmëruar për shkelje të territorit nga luftanija ruse Admiral Vinogradov, e cila ishte vendosur prapa saj. Në komunikatë detarët paralajmëronin se do të detyroheshin të “përplasnin me forcë shkelësin për ta nxjerrë nga territori.” Marina e SHBA nuk ka komentuar mbi incidentin. Kjo nuk është hera e parë që luftanija John McCain është përfshirë në incidente detare. Në 2017, dhjetë detarë amerikanë vdiqën kur ajo u përplas me një çisternë me flamur të Liberisë, çka shkaktoi rrjedhje dhe e nxorri mjetin nga shërbimi deri në tetor 2019.

Tags