Janar 17, 2021 19:55 Europe/Tirane
  • SHBA, 55 njerëz vdesin pasi morën vaksinat Pfizer dhe Moderna

Burimet amerikane raportuan se 55 njerëz kanë vdekur pasi morën vaksinat Pfizer dhe Moderna.

Instituti Kombëtar Raportues mbi Efektet e Vaksinave (VAERS) njoftoi të dielën se 55 njerëz kanë vdekur në SHBA pasi morën vaksinat Pfizer dhe Moderna dhe qindra kanë përjetuar ndërlikime të rrezikshme për jetën. Raportet shqetësuese në lidhje me efektet anësore të vaksinave Pfizer dhe Moderna, të cilat janë licensuar në Shtetet e Bashkuara për të parandaluar infektimet me korona, janë vetëm nje pjese e tyre. Kompania Pfizer tha se vaksina e saj ishte 52 përqind efektive pas dozës së parë dhe 95 përqind pas dozës së dytë, por deri tani rezultatet kanë qenë zhgënjyese.

 

Tags