Janar 20, 2021 09:47 Europe/Tirane
  • Vazhdojnë deklaratat provokuese të Trump

Në fjalën e tij të lamtumirës, ​​Presidenti i SHBA foli për vazhdimin e lëvizjes që doli pas refuzimit të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale.

Sipas Reuters; "Unë jam gati t'i dorëzoj pushtetin administratës së re," tha Presidenti i SHBA Donald Trump në një fjalim të regjistruar të Martën. Unë dua që ju ta dini se lëvizja që kemi filluar është vetëm fillimi.

"Të gjithë Amerikanët u tmerruan për sulmin ndaj Kongresi tonë," tha ai, i cili  është fajësuar edhe nga anëtarët e partisë së tij për deklaratat provokuese. Donald Trump dhe bashkëshortja e tij, Melania, planifikojnë të largohen nga Shtëpia e Bardhë të Mërkurën në mëngjes më 20 Janar. Në prag të inaugurimit të Biden, janë marrë masa të rrepta sigurie në Uashington, DC dhe pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara. Ceremonia e lamtumirës së Trump është planifikuar gjithashtu të zhvillohet në një bazë gjuetie të Forcave Ajrore të SHBA. Ngjarja do të mbahet në Andrews Hunting Base në Maryland. Javën e kaluar, Pentagoni kundërshtoi kërkesën e administratës Trump për një ceremoni tradicionale lamtumire.

Tags