Janar 20, 2021 09:47 Europe/Tirane
  • Ilhan Omar: Pompeo është një përbindësh / sanksionet amerikane vrasin mijëra iranianë

Ilhan Omar, një anëtare myslimane e Kongresit Amerikan, të Martën kritikoi Uashingtonin për politikat e tij armiqësore kundër Republikës Islamike të Iranit, duke thënë se sanksionet e administratës Trump kanë vrarë mijëra iranianë.

Sipas IRNA, "Ilhan Omar" në Twitter e quajti Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo një "përbindësh" dhe tha se gjatë shpërthimit të virusit Korona, Pompeo privoi iranianët nga ilaçet e nevojshme dhe shkaktoi vdekjen e mijëra prej tyre. "Ne nuk duhet të harrojmë miliona njerëz që vuajtën si rezultat i brutalitetit të tij," tha Ilhan Omar, duke shtuar se Pompeo kishte lobuar për sanksione më të ashpra kundër popullit iranian. Pas tërheqjes së paligjshme nga marrëveshja bërthamore më 8 maj 2018, Shtetet e Bashkuara kanë filluar një fushatë gjithëpërfshirëse për të bërë presion mbi Iranin. Sanksionet e njëanshme dhe shtypëse të Uashingtonit, të cilat përfshijnë artikuj bazë dhe madje ilaçe dhe pajisjet mjekësore, i kanë shkaktuar shumë probleme popullit iranian, veçanërisht pacientëve me korona. Sidoqoftë, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë vazhdojnë të theksojnë vendosjen e sanksioneve brenda kornizës së politikës së presionit maksimal kundër Iranit dhe kanë njoftuar vazhdimisht sanksione të reja kundër Republikës Islamike. Më herët, Ministri i Jashtëm iranian Muhamed Javad Zarif i shkroi një letër Sekretarit të Përgjithshëm të KB Antonio Guterres, duke theksuar nevojën për heqjen e të gjitha sanksioneve të njëanshme dhe të paligjshme të SHBA kundër Iranit. Pavarësisht aftësisë shkencore të sistemit shëndetësor iranian, sanksionet amerikane kanë ndaluar shitjen e barnave dhe pajisjeve mjekësore për Iranin dhe ka penguar seriozisht përpjekjet për të luftuar përhapjen e koronavirusit në Iran.

Tags