Janar 24, 2021 08:34 Europe/Tirane
  • Vazhdimi i akuzave të SHBA ndaj Iranit

Zyrtarët amerikanë përsëritën akuzat e pabazuara kundër Republikës Islamike të Iranit.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, "Emily Horn", zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të administratës së Presidentit të ri të SHBA Joe Biden, në një intervistë me rrjetin e lajmeve Al-Jazeera të Shtunën në mbrëmje, akuzoi Iranin për gjoja kryerjen e veprimeve dhe sjelljeve shkatërruese në rajonin e Azisë Perëndimore dhe tha: Miqtë dhe partnerët do të punojnë së bashku për t'u përballur me Iranin. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin kohët e fundit pretendoi se Irani është një kërcënim për aleatët e SH.B.A.-së në rajonin e Azisë Perëndimore dhe forcat e tij në rajon. I emëruari i Joe Biden, si Sekretar i Shtetit Anthony Blinken, gjithashtu bëri deklaratën qesharake se Irani ishte sponsori më i madh i terrorizmit. Deklaratat e ekzagjeruara nga zyrtarët amerikanë kundër Iranit vijnë ndërsa Noam Camski, një teoricien kryesor amerikan, të Shtunën në një intervistë me Rusia Today i quajti Shtetet e Bashkuara si liderin botëror në terrorizëm. Republika Islamike e Iranit ka një rol kryesor për të luftuar komplotet dhe veprimet amerikano-sioniste-saudite në rajon. Një veprim që nuk u pëlqen aspak zyrtarëve amerikanë.

Tags