Janar 25, 2021 19:51 Europe/Tirane
  • Rusia, notë proteste SHBA-së

Rusia i dorëzoi notë proteste SHBA-së për shkak se Ambasada Amerikane në Moskë ka bërë postime në mbështetje të protestave që u zhvilluan në fundjavë për lirimin e opozitarit të arrestuar rus, Alexei Navalny.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, në një deklaratë për kanalin shtetëror “Perviy” rikujtoi se ambasada e SHBA-së në Moskë ka bërë postime nëpërmjet rrjeteve sociale të cilat mbështesin protestat e mbajtura nga mbështetësit e opozitarit rus të arrestuar, Alexei Navalny. Duke theksuar se postimet në fjalë i kanë vlerësuar si “ndërhyrje të drejtpërdrejtë në punët e brendshme të Rusisë”, Zakharova tha se ambasadori i SHBA-së në Moskë, John Sullivan, është thërritur në ministri. Duke e ftuar SHBA-në që t‘u përmbahet ligjeve të Rusisë, Zakharova bëri të ditur se “palës amerikane iu dorëzua notë proteste”. Disa kompani amerikane të internetit kanë ndarë informacione “të rreme” lidhur me protestat, njoftoi Zakharova, duke shtuar se po shqyrtohen edhe këto pretendime. Ambasada e SHBA-së në Moskë javën e kaluar nëpërmjet rrjeteve sociale postoi orën dhe vendet e protestave që do zhvilloheshin në vend. Dje, Kremlini deklaroi se ambasada e SHBA në Moskë po ndërhyn në punët e brendshme të Rusisë pasi misioni diplomatik amerikan tha se Uashingtoni mbështeste "të drejtën e të gjithë njerëzve për protestë paqësore" mes tubimeve të mbajtura në mbështetje të figurës së arrestuar të opozitës Alexei Navalny. Zëdhënësja e ambasadës amerikane Rebecca Ross i bëri komentet në Twitter, duke pretenduar se SHBA mbështeste "lirinë e shprehjes" dhe se "hapat e ndërmarrë nga autoritetet ruse po shtypin këto të drejta". Të Dielën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, në një intervistë për një kanal televiziv shtetëror, e kritikoi këtë veprim si ndërhyrje në punët e brendshme të Rusisë. “Sigurisht, këto deklarata janë të papërshtatshme. Dhe natyrisht, indirekt, ato janë absolutisht ndërhyrje në punët tona të brendshme ", tha ai, duke theksuar se misioni diplomatik amerikan" indirekt "po mbështet shkeljen e legjislacionit rus dhe protestat e paautorizuara ". Peskov tha se nëse ambasada ruse në SHBA do lëshonte një deklaratë të ngjashme, "kjo do të shkaktonte një farë ndjenje shqetësimi në Uashington." Komentet e tij erdhën një ditë pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha se ambasada amerikane po botonte rrugët e tubimeve të planifikuara të protestës, duke shtuar se përfaqësuesit e ambasadës amerikane do të thirren dhe do të duhet të japin shpjegime.

 

Tags