Janar 25, 2021 19:52 Europe/Tirane
  • Senatori amerikan: Politika e Trump ndaj Iranit, dështim i paimagjinueshëm

Një senator amerikan ka denoncuar me forcë politikën e ish-presidentit amerikan Donald Trump për "presionin maksimal" kundër Teheranit, duke paralajmëruar se armiqtë e Iranit, të cilët dikur përkrahnin qasjen e gabuar të Trump, tani po përpiqen të parandalojnë që pasardhësi i tij Joe Biden të zgjidhë mosmarrëveshjet me Iranin.

'Fushata e "presionit maksimal" të Trump rezultoi të ishte një dështim katastrofik, por armiqtë e Iranit nuk pendohen. Tani ata duan të diktojnë zgjedhjet personale të Biden, duke i etiketuar si të rrezikshëm ata që mbështesin diplomacinë', shkroi në Twitter të hënën Senatori Chris Murphy. "Teoria e skifterëve ishte se nëse tërhiqeshim nga marrëveshja bërthamore dhe ktheheshim në sanksione dhe fjalë të ashpra, Irani do të vinte në tryezën e bisedimeve ...", tha Murphy duke shtuar: Skifterët kanë qenë të gabuar, shumë herë pa pushim. Pse t'i dëgjojmë ata tani?. Murphy tha: “Trump e testoi teorinë e tij . I dha asaj 4 vjet solide. Nuk funksionoi në të gjitha. Dhe Irani rihapi pjesët e mbyllura të programit të tij bërthamor. Dështim i paimagjinueshëm. "

 

Tags