Janar 26, 2021 09:56 Europe/Tirane
  • SHBA tërhiqet nga sanksionimi i lëvizjes Ansarullah të Jemenit

Departamenti i Thesarit i SHBA ka lëshuar një leje të përkohshme për lëvizjen Ansarullah të Jemenit.

Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, Departamenti i Thesarit i SH.B.A.-së njoftoi të hënën në mbrëmje se ka lëshuar një përjashtim një-mujor për një pjesë të sanksioneve të Uashingtonit kundër lëvizjes Ansarullah. Sipas Departamentit të Thesarit të SHBA, të gjitha transaksionet financiare që përfshijnë lëvizjen Ansarullah të Jemenit ose kompani dhe subjekte që zotërojnë më shumë se 50% të lëvizjes, me përjashtim të disa prej tyre, do të përjashtohen nga sanksionet deri në 01:01 të mëngjesit më 26 Shkurt. Leja një mujore e Departamentit të Thesarit të SHBA për sanksione kundër lëvizjes Ansarullah thotë se llogaritë e individëve dhe entiteteve të lidhura me lëvizjen Ansarullah të Jemenit do të mbyllen deri më 25 janar, si dhe të gjitha transaksionet financiare dhe aktivitetet nën të ashtuquajturën Counter -Rregulloret e Terrorizmit (GTS) është e ndaluar në Shtetet e Bashkuara; Sekretari i Shtetit Anthony Blinken, i emëruar nga Presidenti i ri i SHBA Joe Biden, kohët e fundit tha se Uashingtoni do të rishikojë shpalljen e lëvizjes Ansarullah të Jemenit si një organizatë terroriste. Në ditët e saj të fundit, administrata Trump shtoi emrin e lëvizjes Ansarullah në listën e organizatave të huaja terroriste dhe vendosi sanksione të rrepta mbi lëvizjen.

Tags