Shkurt 28, 2021 08:10 Europe/Tirane
  • Bombarduesit amerikanë B-1 pranë bazave ruse, Moska reagon

Forca Ajrore e SHBA-së njoftoi misionin e parë të bombarduesve të saj B-1 me bazë në Norvegji pranë bazave detare ruse, ndërsa Moska reagoi përmes Ambasadës së saj në Norvegji.

Të dy bombarduesit arritën në Norvegji disa ditë më parë dhe ishin vendosur në Bazën Ajrore Orlando, baza e flotës së avionëve luftarakë F-35 norvegjezë. "Të Premten, avioni B-1 fluturoi me misione taktike me ndihmën e avionëve luftarakë F-35 norvegjezë në Detin Norvegjez," tha Forca Ajrore e SHBA-së në një deklaratë të Premten (26 Shkurt). Deti Norvegjez është ngjitur me Detin Barents, i cili, i njohur si oborri i Marinës Ruse, është bazë e nëndetëseve dhe raketave balistike të Flotës Veriore të Marinës Ruse. Ambasada Ruse në Norvegji lëshoi ​​një deklaratë që paralajmëron se Norvegjia po rrezikon sigurinë e Evropës në Polin e Veriut duke lejuar vendosjen e bombarduesve amerikanë dhe se Rusia po kërkon të forcojë aftësitë e saj ushtarake në rajon. Në lidhje me këtë, faqja e internetit Barnes Observer e bën të qartë se avionët supersonikë rusë MiG-31 janë gati për luftime në bazën ajrore Novaya Zimla në një zonë të largët të Rusisë veriore. Forca Ajrore Ruse njoftoi se komandanti i Forcës Ajrore Ruse në veri të Rusisë kishte fluturuar një aeroplan rus MiG-31MB në bazën ajrore ruse në veri të vendit. Javën e kaluar, Ministria Ruse e Mbrojtjes njoftoi mundësinë e një prove rakete në rajon. Burime të informuara thanë se njoftimi mund të interpretohet si pakënaqësia e Moskës me ardhjen e bombarduesve B-1 në Norvegji.

 

Tags