Mars 03, 2021 19:56 Europe/Tirane
  • Tjetër tradhti e Erdoganit ndaj Putinit?

A është Erdogan ende një partner pak a shumë i besueshëm për Rusinë? Që nga dhjetori, interesi në rritje i Turqisë Atlantiste për Ukrainën ka shqetësuar Rusinë.

Në dhjetor 2020, Turqia dhe Ukraina arritën një marrëveshje ushtarake për prodhimin e përbashkët të dronëve luftarakë me transferimin e teknologjisë. Dhe ndërsa priste të fillonte ky prodhim, Ukraina tha se ishte e gatshme të blinte dronë Bayraktar TB2, të njëjtët dronë që bënë ndryshimin në konfliktin e Nagorni-Karabakut. Duket, sipas disa ekspertëve, se Turqia u ndihmua nga Shtetet e Bashkuara për të marrë "vendimin e duhur", atë të përfshirjes aktive në konfliktin ukrainas, pas sanksioneve të vendosura ndaj kompanive të saj të prodhimit të armëve. Ky stimul delikat sigurisht që do të shpjegonte çmimin tepër të ulët të shitjes. Në shkurt 2021, doli informacioni për shitjen e 6 dronëve luftarakë ushtrisë ukrainase me një çmim 16 herë më të ulët se tregu. Këtu duhet shtuar deklaratat e paradokohshme turke për bashkëpunimin detar me Kievin. Ushtrimet ushtarake të kryera nga vendet e NATO-s në pjesën perëndimore të Detit të Zi, sipas palës turke, "synojnë një trajnim të koordinuar të veprimeve në rast të një konflikti të mundshëm midis Rusisë dhe Ukrainës". Në të njëjtën kohë, pala turke tërhoqi vëmendjen për faktin se në rast të një konflikti të armatosur midis Rusisë dhe Ukrainës në ujërat e Detit të Zi, "ajo do të mbështeste marinën ukrainase me anijet e saj". “Ushtrimi Poseidon 2021, i nisur nga NATO në Detin e Zi, vuri në lëvizje Kremlinin. Stërvitja do të drejtohet kundër Rusisë. Qëllimi i stërvitjes (sipas mediave turke) është të mbështesë Ukrainën, e cila tashmë po përpiqet të nisë veprime të reja. "- raporton gazeta turke" Milliyet ". Nuk ka komente zyrtare për këtë nga Ankaraja, megjithatë, vetë stërvitjet kishin për qëllim" ruajtjen e lirisë së lundrimit dhe sigurisë në ujërat e Detit të Zi ", ndërsa Aleanca e Atlantikut të Veriut vazhdimisht akuzon Rusinë për shkelje të lirisë së lundrimit në ujërat e Detit të Zi. Kjo ringjallje e veprimtarive turke në Ukrainë është padyshim vazhdimësi e akteve armiqësore që po bëhen në veri të Sirisë, ku terroristët pro-Ankarasë sapo kanë rrëzuar me MPAD të siguruar nga amerikanët një helikopter rus Mi-35 duke shkaktuar vdekjen e pilotit të saj . Terroristët po sulmojnë gjithashtu pozicionet ushtarake, siriane dhe ruse, në periferinë veriperëndimore të Hamas dhe në jug të Idlibit. Këtë javë, një tjetër dosje nxori në dritë partneritetin shumë të brishtë Ankara-Moskë, i cili po dobësohet çdo ditë e më shumë në dritën e përpjekjeve të dëshpëruara të Erdogan për t'u afruar me Biden. Në Armeni, polemikat rreth raketave Iskandar që kryeministri pro-NATO armen Pashiniyan dëshiron t'i paraqesë si shkakun kryesor të disfatës së Jerevanit në Karabak përfunduan në një tentativë për grusht shteti që Kryeministri armen e prishi paksa si Erdogan, duke hedhur mbështetësit e tij në rrugë. Polemikat dhe tensionet vazhdojnë dhe vendi i parë që dënoi puçin anti-Pashiniyan ishte padyshim Turqia, megjithëse mund të duket e çuditshme, pasi Ankaraja ende nuk e ka tretur mënyrën me të cilën Rusia e Putinit mori në dorë krizën në Nagorni-Karabak. Duke u kthyer në Ukrainë, Turqia vazhdon të luajë rolin e saj të errët dhe gjërat mund të përfundojnë duke dalë nga kontrolli. Situata është komplekse nga këndvështrimi i sigurisë ndërkombëtare, sepse rifillimi i gjakderdhjes në Donbass nga NATO, nën flamurin Turko-Ukrainas, do të rrezikonte totalisht, të paktën stabilitetin në kontinentin Evropian. A është duke u konsideruar ndërhyrja ruse, e shoqëruar me integrimin e Donbass në Federatën Ruse, e pasuar nga një prishje me Turqinë në veri të Sirisë? Mbi të gjitha, baza ajrore Hmeimim të cilën Rusia po e zgjeron dhe ku synon të vendosë bombarduesit bërthamorë strategjikë, është një kundërpeshë ndaj bazës së NATO-s në Incirlink.

 

Tags