Mars 09, 2021 08:21 Europe/Tirane
  • SHBA: Ne jemi duke pritur për një ofertë konstruktive nga Teherani

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të hënën në mbrëmje një konference shtypi tha se vendi i tij ishte duke pritur për një "ofertë konstruktive" nga Irani.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, "Ned Price", zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SH.B.A.-së, në një konferencë shtypi të hënën në mbrëmje tha se vendi i tij kishte ofruar të marrë pjesë në një takim me palët e marrëveshjes bërthamore dhe se Uashingtoni po priste një " propozim konstruktiv" nga Irani. Ai gjithashtu komentoi raportin e ri të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike mbi lëvizjen e Iranit për të filluar pasurimin e uraniumit në qendrën Natanz. "Natyra e kësaj sfide po shton shqetësimet e SHBA çdo ditë," tha ai. Duke iu referuar propozimit të BE për të mbajtur një takim jozyrtar në formën e P5 + 1, Price shtoi: "Ne kemi thënë që në fillim se diplomacia nga ana jonë është zgjidhja më e mirë për të sfiduar programin bërthamor të Iranit". Qëllimi ynë përfundimtar është që të verifikojmë në mënyrë të përhershme kufizimet e programit bërthamor të Iranit dhe të sigurojmë që Irani kurrë nuk mund të marrë një armë bërthamore. Shtëpia e Bardhë ka thënë se ka ndërmend të rikthejë Shtetet e Bashkuara në marrëveshjen bërthamore, nga e cila ish administrata amerikane u tërhoq, por deri më tani nuk ka ndërmarrë asnjë veprim praktik. Republika Islamike e Iranit, pas tërheqjes së njëanshme të Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore dhe terrorizmit ekonomik kundër popullit Iranian, ndërmori masa kompensuese për të ulur kufizimet e marrëveshjes dhe heqjen e plotë dhe të prekshme të sanksioneve e konsideroi si kushtin e kthimit të Uashingtonit në marrëveshje.

Tags