Prill 02, 2021 20:22 Europe/Tirane
  • Gazeta turke pretendon normalizimin e marrëdhënieve Ankara-Tel Aviv

Një gazetë turke pro-qeveritare pas zhvillimeve të fundit në marrëdhëniet Ankara-Tel Aviv, botoi një artikull duke parashikuar se normalizimi i marrëdhënieve midis të dy palëve do të ndodhë në të ardhmen e afërt.

Sipas agjencisë Fars, e përditshmja turke "Daily Sabah" sot botoi një artikull nga analisti politik Malih Al-Tanuk, duke parashikuar që normalizimi i marrëdhënieve midis Ankarasë dhe Tel Avivit do të ndodhë në të ardhmen e afërt. Daily Sabah shënon se Presidenti i SHBA Joe Biden në një deklaratë inkurajoi vendet e botës për të punuar për "aleanca të reja strategjike" në pjesë të ndryshme të botës dhe ndryshimi më i rëndësishëm që ka ndodhur kohët e fundit në kuadrin e këtyre aleancave të reja, ka qenë në marrëdhëniet Ankara-Tel Aviv pasi të dy palët  për më shumë se një dekadë kanë pasur marrëdhënie të tensionuara.

Tags