Prill 09, 2021 08:00 Europe/Tirane
  • Yonhap: Irani lëshoi ​​anijen e kapur të Koresë së Jugut

Ministria e jashtme e Koresë së Jugut thotë se Irani ka lëshuar një cisternë nafte të Koresë së Jugut dhe kapitenin e tij rreth tre muaj pas konfiskimit. 

 Agjencia e lajmeve Yonhap citoi Ministrinë e Jashtme të Koresë së Jugut të thoshte se: Anija, së bashku me kapitenin dhe 12 anëtarë të tjerë të ekuipazhit, u larguan nga porti iranian rreth orës 6 të mëngjesit me kohën lokale. Yonhap shtoi se kjo ndodhi në një kohë kur Seuli dhe Teherani mund të kenë bërë përparime në lirimin e 7 miliardë dollarëve kapital i Iranit i bllokuar në Korenë e Jugut. Më 4 janar, marina e IRGC kapi anijen Hankook Chimi të Koresë së Jugut që mbante 7,200 tonë produkte të naftës për shkak të shkeljes së protokolleve mjedisore në Gjirin Persik.  Anija kishte 20 marinarë, pesë prej të cilëve ishin koreanë. Disa ditë pas kapjes së anijes, Republika Islamike e Iranit në një aksion humanitar liroi të gjithë ekuipazhin e anijes përveç kapitenit, por ata nuk u larguar nga anija-cisternë për të siguruar shërbime mirëmbajtjeje.

Tags