Prill 12, 2021 20:55 Europe/Tirane
  • Aventura e rrezikshme e Erdoganit në Ukrainë

Këta dronë Bayraktar që Erdogan i dërgoi në qiellin e Ukrainës lindore, në Donbass, për të "çliruar" Krimenë, së bashku me terroristët kaidistë dhe takfiristë që ai po tranziton nga Idlibi në Ukrainën Lindore, është e vetëkuptueshme që Rusia nuk do t'u jepte atyre asnjë shans.

Në tetor, nëse Erdoganit iu ofrua mundësia për të mashtruar të gjithë botën me bëmat e rreme të Bayraktarit, të cilin shtypi perëndimor shkoi aq larg sa t'i atribuonte nofkën e "vrasësit të Pantsir", kjo ishte për shkak se Rusia ende besonte se ishte e mundur që Ankaraja t'u jepte fund akrobacive të saj dhe do të fillonte të luante lojën e ndershme. Këto shpresa tani duken plotësisht të zhgënjyera, veçanërisht pasi hebreu Zelinsky ka gjetur Erdoganin dhe çifti filloi të besonte se Krimea mund të çlirohej nëse Donbass bëhet një Idlib i dytë. Por Krimea dhe Donbass nuk janë as Idlib e as Karabak që Moska të mund të mbyllë sytë dhe të shtiret sikur asgjë nuk ka ndodhur dhe të lërë Bayraktarin e ndihmuar në prapaskenë nga satelitët dhe avionët superspiunë të SHBA / NATO, të luajë rolin e armës vdekjeprurëse dhe të sulmojë Pantsir dhe pjesë të tjera emblematike të mbrojtjes anti-ajrore ruse, nën duartrokitjet perëndimore. Gjithashtu provokimet e Erdoganit mund ta shtyjnë Putinin të kapërcejë pragun e të pakthyeshmes. Sidomos në Ukrainë, ku dyshja që e sfidon është akoma dhe si gjithmonë Turqia / Izraeli. Këtë 11 Prill, dhe pa dyshim duke besuar se Rusia është tani shumë e zënë në krahun e saj lindor, Ankaraja u përpoq të bëjë një përparim të vogël në Idlib, ku ushtria turke sulmoi pozicionet e ushtrisë ruse në veri. Ky ishte vërtet sulmi i parë i drejtpërdrejtë nga Turqia ndaj ushtarëve rusë të vendosur në tre zona ushtarake në dhe përreth qytetit Ain Issa. Sajti ushtarak Avia.pro beson se kjo goditje e papritur kundër Ain Issa mund të shpjegohet nga zemërimi i Turqisë, pasi javën e kaluar ushtria siriane zmbrapsi një sulm me dronë Bayraktar TB2 kundër pozicioneve të saj dhe kjo, me përdorimin e baterive anti-ajrore Buk M2. Goditja ishte e rëndë, pasi Turqia që nga përfundimi i luftës në Nagorni-Karabak ishte në gjendje të fitonte disa miliardë dollarë në kontrata për shitjen e dronëve saktësisht në Ukrainë. Por duke luajtur shumë zgjuar, Erdogan rrezikon të humbasë shumë, pasi Rusia mund të ndërmarrë hapin tjetër, veçanërisht pasi duket se edhe Ankaraja dëshiron të bëjë të njëjtën gjë. Shfaqja e mësuesit fetar terrorist al Xhulani dhe rehabilitimi i tij mediatik nga amerikanët që i shtohet sulmit terrorist të kryer të premten në Krime, mund të detyrojë përfundimisht Kremlinin të braktisë konsideratat politike dhe të ndëshkojë Ankaranë. Në fund të fundit, Krimea është pjesë e Rusisë dhe dëshira për të infiltruar Al Nosra-n në Rusi duke përdorur kartën Tartare nuk është një veprim ndaj të cilit Moska do mbetet indiferente. Por ka edhe zona të tjera për t’u eksploruar. Sinxhari në Irak, ky lokalitet strategjik dhe nyja lidhëse midis Irakut dhe Sirisë veriore që Erdogani po e lakmon dhe kontrolli i të cilit mund t'i ofrojë atij një Idlib tjetër në trekëndëshin kufitar midis Irakut, Sirisë dhe Turqisë, mirëpo ky rajon mund të ketë interesa edhe për Rusinë, e cila në këtë kohë duhet të kafshojë gishtat që nuk e lejoi ushtrinë siriane dhe Rezistencën t'i japin fund Idlibit në vitin 2020. Nuk është pa arsye që rusët kanë ftuar këtë javë Komandantin e Përgjithshëm të Hashd al-Shaabit në Moskë dhe po i kërkojnë Hezbollahut që të ketë një zyrë në Moskë. Duke luftuar për 10 vjet në Siri, Moska tani e di se tek cilët aleatë duhet të mbështetet për t'iu kundërvënë boshtit SHBA/ NATO / Izrael ... Në Idlib ashtu si në Sinxhar, surpriza të pakëndshme e presin Erdoganin.

 

Tags