Prill 13, 2021 20:20 Europe/Tirane
  • Rusia: SHBA dhe NATO po e kthejnë Ukrainën në ‘fuçi baruti’

Rusia deklaroi se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s me qëllim po e kthejnë Ukrainën në një "fuçi baruti" duke rritur furnizimet me armë në Kiev dhe duke ndezur tensionet në lindjen e paqëndrueshme të vendit.

“Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s me qëllim po e kthejnë Ukrainën në një fuçi baruti. Nëse ka ndonjë përkeqësim, ne natyrisht do të bëjmë gjithçka për të garantuar sigurinë tonë dhe sigurinë e qytetarëve tanë kudo që janë, "tha Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov. "Por Kievi dhe aleatët e tij në Perëndim do të jenë plotësisht përgjegjës për pasojat e një konflikti hipotetik," shtoi ai. Ryabkov tha se anijet luftarake të SHBA-së në Detin e Zi duhej të respektonin distancat e sigurisë, duke thënë se vendosja e tyre ishte "provokuese" dhe se rreziku i incidenteve të paspecifikuara ishte shumë i lartë. “Nuk ka absolutisht asgjë që anijet amerikane mund  të bëjnë pranë brigjeve tona, ky është thjesht një veprim provokues, provokues në kuptimin e plotë të fjalës: ata po testojnë forcën tonë, duke luajtur me nervat tona. Ata nuk do të kenë sukses, ”tha Ryabkov. “Ne paralajmërojmë Shtetet e Bashkuara se do të jetë më mirë për ata të qëndrojnë larg Krimesë dhe bregdetit tonë të Detit të Zi. Do të jetë për të mirën e tyre, "shtoi ai. Kievi dhe Moska kanë shkëmbyer akuza javët e fundit për një rritje të dhunës në Donbas, ku trupat ukrainase dhe forcat pro-ruse kanë luftuar që nga viti 2014.

 

Tags