Prill 21, 2021 20:58 Europe/Tirane
  • Kthesa ruse në Siri?

Fushata masive e bombardimeve që Forca Ajrore Ruse ka kryer të hënën në Badiya, ky rajon i madh i shkretëtirës në Sirinë qendrore, një zonë e cila ndodhet midis al-Tanf, një bazë e paligjshme amerikane dhe zonës së njohur si "kilometri 55", është më shumë sesa një sulm i thjeshtë hakmarrës.

Sigurisht, terroristët e Maghawir al-Thura dhe ata të ISIS që amerikanët vazhdojnë t'i dislokojnë në Hasake në mënyrë që të sulmojnë ushtrinë siriane dhe aleatët e saj kanë vrarë dy oficerë pilot rusë, në al Sukhnah. Ministria Ruse e Mbrojtjes ka paraqitur shifrën e 200 terroristëve të vdekur gjatë këtyre sulmeve dhe kështu dëshironte të paralajmëronte të gjitha palët, përfshirë edhe amerikanët. Por sulmet masive ruse që përfshinin, sipas Sputnik, bomba 500 tonëshe u kryen në afërsi të kilometrit 55  , ky perimetër i vetëshpallur nga amerikanët që rrethon bazën e paligjshme al Tanf. Ky perimetër është një trashëgimi e epokës Trump kur Rusia pak a shumë bashkëpunonte me SHBA. Sidoqoftë, në gjendjen aktuale të lidhjeve ruso-amerikane bashkëpunimi nuk ekziston më. Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të shtyjnë Ukrainën dhe aleatët e tjerë të NATO-s për të nxitur tensionet në Detin e Zi, kur asnjë ditë nuk kalon pa një shkelje të qiellit të Krimesë, në kufijtë lindorë rusë, pse forca ajrore e federatës të vazhdojë të kursejë bazën al Tanf ? A nuk është ky vendi ku çifti Biden-Austin synon të fillojë një dislokim të mijëra ushtarëve amerikanë, të dëbuar nga Iraku dhe të ikur nga Afganistani? Aq më tepër që Shtetet e Bashkuara kanë zgjedhur nervin sirian të naftës, Deir ez Zor, nga ku ata vazhdojnë të plaçkitin pasuritë e nëntokës siriane, në kurriz të një popullate që ata kërkojnë ta vdesin nga uria. Iniciativa ruse e fundit për të shoqëruar tankerët iranianë të naftës të cilët po shkelin mbretërisht ligjin Cezar dhe shkarkojnë benzinë ​​dhe naftë në Baniyas duket se po shënon fillimin e kthesës ruse. Ashtu si ato bomba 500 kilogramëshe që Rusia hodhi gati disa kilometra nga baza al Tanf.

 

Tags