Prill 23, 2021 08:54 Europe/Tirane
  • Bashkimi Evropian: Bisedimet e Vjenës nuk kanë asnjë lidhje me Izraelin

Zëdhënësi i shefit të politikës së jashtme të BE deklaroi se regjimi sionist nuk është anëtar i marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe nuk ka asnjë lidhje me bisedimet e Vjenës.

Sipas IRNA, Peter Stano, zëdhënësi i shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, të enjten në lidhje me ndikimin e goditjes së raketave rreth reaktorit bërthamor Dimona në Palestinën e pushtuar u tha gazetarëve në bisedimet e vazhdueshme të marrëveshjes bërthamore në Vjenë duhet të qartësohet se regjimi sionist nuk ka asnjë lidhje. Stano tha gjithashtu se kontaktet ishin në zhvillim midis koordinatorit të marrëveshjes bërthamore dhe delegacionit amerikan me qendër në Vjenë në lidhje me kthimin e SHBA në marrëveshjen bërthamore.  Ushtria izraelite konfirmoi të enjten se një raketë tokë-ajër ishte lëshuar nga Siria pranë zonës Dimona, në jug të territoreve të okupuara.  Sipas raportit, regjimi sionist pretendon se sulmi me raketa nuk shkaktoi ndonjë humbje jete ose dëme në pronë dhe nuk goditi reaktorin bërthamor Dimona.  Sidoqoftë, burimet e lajmeve raportuan të Mërkurën në mbrëmje se sirenat ranë rreth reaktorit bërthamor Dimona në shkretëtirën Negev në jug të territoreve të okupuara.  Media perëndimore e përshkroi sulmin si një veprim hakmarrës nga Republika Islamike e Iranit kundër sulmit të fundit në objektin bërthamor Natanz.  Zhvillimet vijnë ndërsa përfaqësuesit e vendeve anëtare të marrëveshjes bërthamore u takuan në Vjenë gjatë dy javëve të fundit si pjesë e komisionit të përbashkët për të diskutuar aktivizimin e marrëveshjes dhe kthimin e mundshëm të Shteteve të Bashkuara në të.  

Tags