May 05, 2021 09:29 Europe/Tirane
  • Tensionet e vazhdueshme evropiane me Moskën; Franca thërret ambasadorin rus

Ministria e Jashtme Franceze thirri të Martën ambasadorin e Rusisë në vend.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Fars, Ministria e Jashtme Franceze deklaroi se arsyeja e thirrjes së ambasadorit rus ishte vendimi i Moskës për të vendosur sanksione ndaj një numri zyrtarësh të BE. Ditët e fundit, vendet perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Polonia, Republika Çeke, Estonia, Lituania dhe Letonia, me nxitjen e Uashingtonit kanë dëbuar një numër diplomatësh rusë. Rusia kohët e fundit ndaloi hyrjen në vend të tetë zyrtarëve të BE, duke përfshirë Presidentin e Parlamentit Evropian David Sassoli. Sidoqoftë, zëdhënësi i Krem linit Dimitry Peskov tha se tensionet e fundit me Rusinë kishin filluar në Perëndim dhe i nxiti ata të qetësohen dhe të lënë mënjanë ndjenjat anti-ruse.  Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha dje se veprimet e Brukselit kishin shtyrë marrëdhëniet dypalëshe në nivelin e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë.   

Tags