May 09, 2021 09:53 Europe/Tirane
  • Kongresmenia amerikane kritikon heshtjen e medias mbi veprimet brutale të regjimit sionist

Përfaqësuesja myslimane e Kongresit Amerikan kritikoi heshtjen mediatike në lidhje me veprimet brutale të ushtarëve të regjimit sionist në Xhaminë Al-Aksa.

Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, "Ilhan Omar", përfaqësuesja femër e Kongresit Amerikan, ribotoi një video të veprimeve brutale të ushtarëve të regjimit sionist në Xhaminë Al-Aksa dhe në faqen e saj në Twitter shkroi: Kjo është ajo që po ndodh gjatë lutjeve të myslimaneve në Palestinë gjatë muajit të Ramazanit. Ku është mbulimi mediatik i këtij krimi?  Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha në një deklaratë të Shtunën në mëngjes se dhjetëra njerëz, u plagosën në një sulm të regjimit izraelit ndaj palestinezëve me plumba plastikë, gaz lotsjellës dhe bomba akustike pranë Xhamisë Al-Aksa, rajonit Sheikh Jarrah dhe Bab al-Amoud. Ata u dërguan në spital për shkak të lëndimeve të mëtejshme në sy dhe fytyrë. Pas mizorive të regjimit sionist kundër besimtarëve palestinezë në Xhaminë Al-Aksa, Hamas lëshoi ​​një deklaratë duke njoftuar se regjimi okupator do të paguante çmimin e agresionit të hapur dhe agresionit ndaj adhuruesve në Xhaminë Al-Aksa. Në këtë drejtim, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Palestineze të Xhihadit Islamik, Ziad Nakhaleh, paralajmëroi se nuk mund të heshtësh për atë që po ndodh në Kods.

Tags